statystyki

Asesor winny zaniedbania

autor: Szymon Cydzik26.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.11.2019, 08:33
Za trzecim razem Izba Dyscyplinarna SN zmieniła wyrok uniewinniający na skazujący. Skład orzekający przyznał, że choć sąd I instancji właściwie i wyczerpująco zebrał materiał dowodowy, jednocześnie dokonał niewłaściwej, wręcz dowolnej oceny dowodów, bezkrytycznie odrzucając wszelkie okoliczności niekorzystne dla obwinionego. Dlatego sąd II instancji zmienił wyrok wymierzając karę upomnienia.

Za trzecim razem Izba Dyscyplinarna SN zmieniła wyrok uniewinniający na skazujący. Skład orzekający przyznał, że choć sąd I instancji właściwie i wyczerpująco zebrał materiał dowodowy, jednocześnie dokonał niewłaściwej, wręcz dowolnej oceny dowodów, bezkrytycznie odrzucając wszelkie okoliczności niekorzystne dla obwinionego. Dlatego sąd II instancji zmienił wyrok wymierzając karę upomnienia.źródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała za winnego byłego asesora prokuratorskiego z Pucka, który nie podjął odpowiednich działań w nadzorowanym przez siebie śledztwie w sprawie śmierci dziecka.

Sprawa dotyczyła wydarzeń z 2012 r. W odstępie dwóch miesięcy w rodzinie zastępczej życie straciło wówczas dwoje dzieci. Po pierwszym zgonie nadzór nad śledztwem powierzono asesorowi prokuratorskiemu. Sporządzona w sprawie opinia biegłego wskazała, że obrażenia, które spowodowały śmierć, mogły nastąpić zarówno w wyniku upadku ze schodów, jak i pobicia. Prokurator nie zarządził jednak przesłuchania pozostałych dzieci i nie wydał postanowienia o zabraniu ich z rodziny zastępczej (choć wnioskowała o to policja).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zdegustowany(2019-11-26 11:21) Zgłoś naruszenie 10

    Nadzór nad śledztwem w sprawie śmierci powierzono asesorowi!!!! Mistrzostwo świata. Niedługo mafią będą się zajmować sekretarki, a potem łup ich dyscyplinarnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane