Awaria systemu Poczty Polskiej a wysyłanie pism procesowych [ANALIZA]

autor: Mateusz Kotowicz26.11.2019, 07:43; Aktualizacja: 26.11.2019, 18:01
List. Listy. Koperta. Koperty. Przesyłki

List. Listy. Koperta. Koperty. Przesyłkiźródło: ShutterStock

22 listopada 2019 r. w związku z awarią systemu informatycznego Poczty Polskiej (operatora wyznaczonego) wystąpiły utrudnienia w nadawaniu przesyłek poleconych. Było to wyzwanie dla stron i ich profesjonalnych pełnomocników, którzy musieli tego dnia dokonać terminowych czynności procesowych (np. wnieść środek zaskarżenia).

Zgodnie bowiem z art. 165 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego tylko oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2188 ze zm.) lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

Czy awaria musiała więc oznaczać gorączkowe planowanie wyprawy do biura podawczego w sądzie bądź przygotowywanie argumentacji na potrzeby ewentualnego wniosku o przywrócenie terminu? W świetle dotychczasowego orzecznictwa takie wnioski nasuwałyby się automatycznie. Sąd Najwyższy przyjmował bowiem, że art. 165 par. 2 k.p.c. nie może być wykładany rozszerzająco. Tym samym nie ma podstaw do takiej wykładni powołanego przepisu, zgodnie z którą oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora niebędącego operatorem wyznaczonym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo pocztowe byłoby równoznaczne z wniesieniem pisma procesowego do sądu (por. postanowienie SN z 14 kwietnia 2016 r., sygn. akt IV CZ 15/16; odmiennie, z odwołaniem do konieczności prounijnej wykładni – postanowienie SN z 23 października 2015 r., sygn. akt V CZ 40/15).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • adm(2019-11-26 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Co ma robić administracja wspólnoty z właścicielami lokali, którzy są ujawnieni w księgach wieczystych, ale nie mieszkają tylko lokal wynajęli? Właściciele nie nawiązują kontaktu z administracją, nie składają oświadczeń RODO, nie ma z nimi w ogóle kontaktu. Jest podejrzenie, że nastąpiła fikcyjna sprzedaż mieszkania w celu ukrycia majątku przed komornikiem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane