KRS, TK i SN: Coraz więcej "dobrej zmiany" w sądownictwie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki25.11.2019, 08:43; Aktualizacja: 25.11.2019, 14:31
Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny – w tych instytucjach już niedługo zasiądą osoby związane z ekipą rządzącą. Wszystkie wybory, choć z różnych powodów, budzą wątpliwości.

Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny – w tych instytucjach już niedługo zasiądą osoby związane z ekipą rządzącą. Wszystkie wybory, choć z różnych powodów, budzą wątpliwości.źródło: ShutterStock

Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny – w tych instytucjach już niedługo zasiądą osoby związane z ekipą rządzącą. Wszystkie wybory, choć z różnych powodów, budzą wątpliwości.

Choć wielu prawników twierdzi, że Krajowa Rada Sądownictwa po ostatnim wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna wstrzymać się z pracami, ta na ostatnim, zakończonym w piątek posiedzeniu zajęła się zamrożonymi do tej pory konkursami do Sądu Najwyższego. I wybrała osoby kojarzone z ekipą „dobrej zmiany”. W zeszły piątek zakończyło się także posiedzenie Sejmu, podczas którego uzupełniono skład Trybunału Konstytucyjnego o dwie budzące skrajne emocje postaci: Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Bez kontrowersji nie obyło się również przy głosowaniu nad kandydaturami posłów do KRS. Marszałek Sejmu przerwała głosowanie i je powtórzyła po tym, jak z sali obrad padły słowa: „Pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy”. Zdaniem prawników marszałek Sejmu nie mogła tego zrobić, a status czterech członków KRS wybranych w taki sposób budzi wątpliwości.

Przerwane głosowanie

W kontrowersyjnej procedurze wybrani zostali Marek Ast, Bartosz Kownacki, Arkadiusz Mularczyk oraz Kazimierz Smoliński. Wszyscy są posłami PiS. Ich udział w posiedzeniach KRS może nieść opłakane skutki.

– Jeżeli głosowanie zostało rozpoczęte, powinno było zostać dokończone. Marszałek Sejmu powinna była podać jego wynik, nawet jeżeli byłby absurdalny – mówi dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Bert(2019-11-25 19:12) Zgłoś naruszenie 710

  zgadza się, coraz mniej gangsterki w sądach, więc łańcuchowa bandytierka coraz głośniej wrzeszczy i tupie. Bez opcji "0" się nie obejdzie.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2019-11-25 18:16) Zgłoś naruszenie 55

  Bardzo dużo sędziów to leniwcy i swołocz nie zasługująca na uznanie.Oni i ich środowisko zapracowało na taka opinię. Oni uważają , że im wszystko wolno,uważają i są przekonani, iż ustawy sejmowe to ich nie dotyczą. Należy bezwzględnie takich usuwać bez prawa wykonywania zawodu.Ludzie w każdej gminie wiedzą, który sędzia jest uczciwy a który to swołocz.

  Odpowiedz
 • Roman(2019-11-25 14:26) Zgłoś naruszenie 1412

  cała Polska dzisiaj ciężko pracuje a w TVN niejaki Gąciarek sędzia sądu okręgowego produkuje się i zamartwia o praworządność w Polsce w godzinach pracy tj. 14.30 - kto go zrobił sędzią , dlaczego on nie pracuje , gdzie jest lista poparcia tych co go popierali na sędziego ????

  Odpowiedz
 • Olin(2019-11-25 14:16) Zgłoś naruszenie 138

  gdzie są listy poparcia wszystkich członków kasty sędziowskiej - skąd oni się wzięli ????

  Odpowiedz
 • Zib(2019-11-25 14:09) Zgłoś naruszenie 1915

  A sędziowie związani z ekipą poprzednia, ekipą okradającą Polaków pójdą w odstawkę! Tak trzymać!

  Odpowiedz
 • krzys(2019-11-25 14:07) Zgłoś naruszenie 1614

  Gdyby wybory wygrała totalna opozycja patrz zła zmiana wyrzucono by wszystkie ustawy o KRS TK SN powołano nowych swoich na zapas uległby zmianie wiek sędziów do 100 lata nawet orzekanie przez pełnomocnika i to byłby triumf demokracji ala poko lub otua a w sprawie powtórzonego głosowania gdyby była reasumpcja głosowania nastąpić mógł nowy pucz w Sejmie Sejm zdecydowa i koniec

  Odpowiedz
 • Bolo(2019-11-25 12:17) Zgłoś naruszenie 96

  Skoro ty masz dobrego lekarza to podaj do niego namiary może skorzystam z usług twojego psychiatry.

  Odpowiedz
 • obwatel(2019-11-25 10:16) Zgłoś naruszenie 2425

  Czekamy na te zmiany, bo to co wyprawia tzw. kasta to jest NIEDOPUSZCZALNE W PAŃSTWIE PRAWA- łamią KONSTYTUCJĘ i krzyczą na ulicy i Sejmie, że jej bronią- cynizm i draństwo.. Rządzący zmieńcie przepisy w procesach karnych i cywilnych- to celowe przewlekanie spraw (zwolnienia lekarskie, wypadki za granicą i stamtąd zwolnienia, obstawianie się oszustów adwokatami- mają nawet po kilku obrońców, ukrywanie majątków), SPRAWY CIĄGNĄ SIĘ LATAMI, OSZUŚCI STAWIAJĄ SIĘ W ROLI OFIAR, KŁAMIĄ i są bezkarni. Czekamy na dobre zmiany i ukaranie tych, co łamią konstytucję , wystawiają na szwank zawód sędziego , prokuratora, adwokata .....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2019-11-25 09:10) Zgłoś naruszenie 2723

  oby, oby wyeliminowano takich sędziów, którzy wydali wyroki w sprawie Najsztuba

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane