Europejskie kryteria niezawisłości sędziów a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego [OPINIA]

autor: Aleksander Stępkowski19.11.2019, 08:11; Aktualizacja: 19.11.2019, 08:11
Wśród wielu sporów politycznych, które rozgrzewają polską debatę publiczną, ten dotyczący sądownictwa generuje najwyższą temperaturę, bo też za sprawą różnorakich formalnych postępowań rozlał się poza granice naszego kraju, absorbując uwagę zarówno Unii Europejskiej, jak i Rady Europy.

Wśród wielu sporów politycznych, które rozgrzewają polską debatę publiczną, ten dotyczący sądownictwa generuje najwyższą temperaturę, bo też za sprawą różnorakich formalnych postępowań rozlał się poza granice naszego kraju, absorbując uwagę zarówno Unii Europejskiej, jak i Rady Europy.źródło: ShutterStock

Wśród wielu sporów politycznych, które rozgrzewają polską debatę publiczną, ten dotyczący sądownictwa generuje najwyższą temperaturę, bo też za sprawą różnorakich formalnych postępowań rozlał się poza granice naszego kraju, absorbując uwagę zarówno Unii Europejskiej, jak i Rady Europy.

Jednym z centralnych zagadnień dotyczących tego sporu jest problematyka niezawisłości sędziowskiej i jej gwarancji instytucjonalnych. Warto zatem przyjrzeć się nieco temu, w jaki sposób na gruncie instytucji europejskich, zwłaszcza Rady Europy, postrzegana jest niezawisłość sędziowska i w jakich warunkach mówi się o jej naruszeniu. Temat jest tym ciekawszy, że czeka nas jedna z kulminacji trwającego obecnie sporu, jaką będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Próbując odstawić na bok emocje, trzeba stwierdzić, że ewentualna krytyka ze strony TSUE gwarancji niezawisłości sędziowskiej funkcjonujących w prawie polskim podważałaby je nie tylko w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej, ale do całego polskiego sądownictwa, bo izba ta korzysta z tych samych gwarancji niezawisłości co całe polskie sądownictwo. Wypowiedź TSUE może mieć zatem konsekwencje idące dalej niż – jak można przypuszczać – intencje kierujących tzw. pytania prejudycjalne, które dały trybunałowi asumpt do zajęcia stanowiska.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Andrzej Falicz(2019-11-20 22:13) Zgłoś naruszenie 10

    Temperature to wywolunie wsrod nadzwyczajnej kasty i mafijnych ukladow jakie sie wokol niej porobily...patrz zlodziejska reprywatyzacja. Polacy w przewazajacej wiekszosci maja nabzdyczonego towarzystwa w togach po dziurki w nosie. Tu naprawde potrzebne jest generalne sprzatanie.

    Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2019-11-20 22:18) Zgłoś naruszenie 01

    Moze nalezy polskie sadownictwo poddac bezposredniemu nadzorowi Brukselii albo od razu grajacym pierwsze skrzypce Niemcom... a w dluzszej perspektywie czasowej nowemu zarzadowi Euroazji pod kierownictwem Putina i Merkel. I bedzie koszernie. Jest kandydat na namiestnika - Gersdorf...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane