statystyki

Do naruszenia dóbr osobistych może dojść nawet w prywatnej korespondencji

autor: Patryk Słowik19.11.2019, 08:09; Aktualizacja: 19.11.2019, 08:11
Do naruszenia dóbr osobistych może dojść nawet w prywatnej korespondencji kierowanej bezpośrednio i wyłącznie do osoby, której godność, cześć czy dobre imię zostają naruszone.

Do naruszenia dóbr osobistych może dojść nawet w prywatnej korespondencji kierowanej bezpośrednio i wyłącznie do osoby, której godność, cześć czy dobre imię zostają naruszone.źródło: ShutterStock

- Dobra osobiste nie są chronione w zależności od natężenia naruszenia, mierzonego liczbą faktycznych czy potencjalnych odbiorców. Często pojawiają się orzeczenia sądów różnych krajów dotyczące naruszenia dóbr osobistych przez rozpowszechnianie negatywnych opinii w ramach grup zamkniętych albo o limitowanym dostępie, jak np. fora internetowe - mówi  Włodzimierz Głowacki, radca prawny i wspólnik zarządzający w kancelarii Głowacki i Wspólnicy.

Kilka dni temu opisaliśmy na łamach DGP wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sygn. akt VI ACa 13/18), w którym sąd stwierdził, że błędne wpisanie byłego klienta do rejestru dostępnego tylko pracownikom instytucji finansowych jako dłużnika nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. Podziela pan ten pogląd?

Wpis do rejestru dłużników klasyfikuje osobę, której dotyczy, jako kogoś niesolidnego, niewiarygodnego, wręcz nieuczciwego. Sądy już wielokrotnie wypowiadały się na temat kwalifikacji tego rodzaju informacji jako naruszających dobra osobiste. Istotne jest, że informacja dostępna była pracownikom instytucji finansowych w takiej właśnie postaci. Informacja nie była dostępna wyłącznie z poziomu urządzenia i programu ją przetwarzającego, który dla końcowego użytkownika przekazywał ją w postaci przetworzonej, w formie w decyzji pozytywnej lub negatywnej, bez podania przyczyny, co ewentualnie mogłoby wyjaśniać stanowisko sądu. Ale w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z taką sytuacją. Każdy pracownik instytucji finansowych, które mają dostęp do bazy danych, widzi informację na temat konkretnej osoby w postaci naruszającej jej dobra osobiste.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane