Sąd będzie mógł zastosować przepis w razie wystąpienia szczególnie uzasadnionych wypadków, jeśli oskarżony lub obrońca był prawidłowo zawiadomiony. W szczególności Sąd może przesłuchać świadków, nawet jeśli oskarżony nie składał jeszcze wyjaśnień.
- Gdy sąd zdecyduje się w takiej sytuacji na przeprowadzenie dowodu musi zawiadomić oskarżonego lub obrońcę o nowym terminie rozprawy, jeśli ten nie był im znany – mówi w rozmowie z MarketNews24 Ewa Kołodziejska, prawnik z kancelarii Zięba&Partners. - Przewodniczący powinien również pouczyć o możliwości złożenia wniosku o uzupełniające przeprowadzenie dowodu, który został przeprowadzony pod ich nieobecność.
We wniosku oprócz dowodu oraz okoliczności, które mają zostać udowodnione należy dodatkowo wykazać, że sposób przeprowadzenia dowodu podczas nieobecności oskarżonego czy obrońcy naruszał gwarancje procesowe, w szczególności prawo do obrony. W razie uwzględnienia wniosku Sąd przeprowadza dowód jedynie w zakresie w jakim wykazano naruszenie gwarancji procesowych.
Wniosek taki należy złożyć najpóźniej na kolejnym terminie rozprawy, potem prawo do złożenia wniosku wygasa i nie jest możliwe powoływanie się na gwarancje procesowe, w tym prawo do obrony.
Wniosek nie przysługuje również, jeśli okaże się, że nieobecność oskarżonego lub obrońcy na terminie była nieusprawiedliwiona.
- Według uzasadnienia projektu ustawy, zmiana ta ma służyć przyśpieszeniu postępowania sądowego i zapobieganie obstrukcji procesowej, nie wiadomo jednak jak często sądy będą się decydowały na stosowanie kontrowersyjnego przepisu, który narusza konstytucyjne prawo do obrony – wyjaśnia E.Kołodziejska z Z&P.
chłopcy w reformach (2019-11-16 20:38) Zgłoś naruszenie 90
A po co tak? Od razu wydać i wysłać wyrok i niech się oskarżeni martwią. A że pocztę z sądów odbierają tylko wtedy, gdy się pomylą, to problemu odwołań nie będzie, a dalsze lata będą spędzali w więzieniu, ku chwale min. Ziobry i jego zastępcy wicem. Warchoła.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzStara ryba nie chwyta do pyska byle czego(2019-11-17 17:12) Zgłoś naruszenie 03
liche adwokaciny kwiczą..., jedyne co potrafią to obstrukcję uprawiać. Nauczą się kilku sztuczek i jak małpy w cyrku z nich korzystają.
błądzą a nie pytają(2019-11-17 21:37) Zgłoś naruszenie 30
Żeby mądrze przyspieszyć proces to najpierw trzeba wiedzieć jak to zrobić, potem napisać jak to zrobić, następnie przekonać praktyków o mądrości tego rozwiązania i wreszcie tego dokonać. A jak się nie ma mądrego pomysłu, to lepiej nic nie pisać, bo niemądre mądrego nie przekona. Lepiej go zapytać.
OdpowiedzRodak(2019-11-18 09:47) Zgłoś naruszenie 30
A nie lepiej jak za okupacji bez żadnego sądu uznawać za winnych i wsadzać do więzienia. Zaoszczędzi się kasy na przewlekłe procesy. Wszakże MS pod kierownictwem Zera jest super obiektywna i sprawiedliwa. Afery hejterskie to wymysł TVN i wrogich PiS mediów.
Odpowiedzxxxx(2019-11-16 20:36) Zgłoś naruszenie 25
w sprawach o wykroczenia takie postępowanie obowiązuje prawie 50 lat i nikt nie wola, że to naruszenie prawa do obrony.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzZwykly czlowiek obserwator rzeczywistosci(2019-11-17 21:08) Zgłoś naruszenie 10
W wolnym kraju, bez prawa do obrony to jest ta reforama Sadownictwa ta prawdziwa,przewlellosc postepowania wynika glownie z niesprawiedliwego prowadzenia postepowania majaca doprowadzic do takiego zmeczenia jednej ze stron by ostatecznie bylo jej wszystko jedmo jakie bedzie ostateczne roztrzygniecie.Ta metoda zmiekczania Jednej ze stron to normalna i od lat stosowana strategia. Obecne zmiany spowoduja jeszcze bardziej niedorzeczne i niesprawiedliwe orzeczenia bez prawa do obrony. To nie do uwiezenia w jakim kierunku podozaja zmiany To jakis koszmarny sen wolnego czlowieka w wolnym kraju Na czym polwga ta wolnosc skoro mozna zaszczelic mlodego czlowieka i uzasadnia sie to tym,ze posiadal w kieszeni nozyczki.To o takie Polskie niektorzy walczyli.