statystyki

Fałszywe zaświadczenia o składkach bank zgłosi do prokuratury

autor: Marcin Nagórek05.11.2019, 16:00; Aktualizacja: 05.11.2019, 16:03
W przypadku czytelnika kwestią otwartą pozostaje wymiar kary oraz ewentualne zastosowanie mechanizmu łagodzącego (warunkowe zawieszenie wykonania kary) w związku z regularnym spłacaniem kredytów.

W przypadku czytelnika kwestią otwartą pozostaje wymiar kary oraz ewentualne zastosowanie mechanizmu łagodzącego (warunkowe zawieszenie wykonania kary) w związku z regularnym spłacaniem kredytów.źródło: ShutterStock

Prowadzę jednoosobową firmę. Mam pewne problemy związane z zaciągnięciem kredytu bankowego. Złożyłem do wniosku kredytowego nieprawdziwe załączniki m.in. w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a bank to zgłosił do prokuratury. Czy grozi mi sprawa karna albo wyrok?

W opisanych okolicznościach postępowanie karne wobec przedsiębiorcy wydaje się nieuniknione. Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek (np. osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą) jest obowiązany obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Z kolei w art. 70 ust. 1 prawa bankowego postanowiono, że bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności. Niewątpliwie więc bank był umocowany do żądania od przedsiębiorcy m.in. dokumentacji dotyczącej opłacania składek z tytułu prowadzonej firmy.

W tej sytuacji działaniom przedsiębiorcy można przypisać cechy oszustwa finansowego. Czyn ten został opisany w art. 297 par. 1 kodeku karnego: „kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane