statystyki

Reforma procedury cywilnej: Zmiany w sposobie przesłuchiwania świadków

autor: Grzegorz Ruszczyk, Andrzej Orzechowski03.11.2019, 15:00; Aktualizacja: 04.11.2019, 03:32
Zmiany procedury cywilnej, chociaż dotyczą wszystkich rodzajów spraw, w praktyce będą więc miały największy wpływ właśnie na sprawy z zakresu prawa pracy.

Zmiany procedury cywilnej, chociaż dotyczą wszystkich rodzajów spraw, w praktyce będą więc miały największy wpływ właśnie na sprawy z zakresu prawa pracy.źródło: ShutterStock

Sąd bowiem będzie mógł poprzestać wyłącznie na takiej wypowiedzi i zrezygnować z odpytywania świadka ustnie – bezpośrednio na rozprawie. Efekt? Krótszy czas trwania postępowań.

Reforma procedury cywilnej

Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących zmian w procedurze cywilnej, które w większości wchodzą w życie 7 listopada 2019 r. Cykl powstaje we współpracy z kancelarią Zawirska Ruszczyk Gąsior. Przedstawimy w nim najciekawsze i najbardziej istotne zmiany z punktu widzenia spraw rozpatrywanych przez sądy pracy.

Uwaga, Czytelnicy! Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego budzą niemało kontrowersji i w odniesieniu do nich niejednokrotnie mamy do czynienia z rozbieżnymi poglądami na dany temat. Zastrzegamy więc, że w praktyce mogą się Państwo spotkać także ze stanowiskami innymi niż te, które prezentujemy w niniejszym cyklu. Wszelkie spostrzeżenia w tej tematyce są dla nas cenne, dlatego zachęcamy do ich przesyłania na adres e-mail: karolina.topolska@infor.pl

Redakcja

Nadchodząca nowelizacja procedury cywilnej wprowadzi bardzo istotne zmiany w sposobie przesłuchiwania świadków. Mianowicie, jeżeli sąd tak zdecyduje, to świadkowie spiszą swoje zeznania i przekażą sądowi pismo (przesyłając pocztą lub składając na dziennik podawczy). Jest to rewolucja, której stosowanie przyspieszy w szczególności rozpoznawanie spraw pracowniczych. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że w sprawach tych zeznania świadków mają czasami decydujący wpływ na zapadające rozstrzygnięcia.

Stare i nowe zasady

Zmiana wynika z tego, że od 7 listopada br. pojawi się nowy przepis w kodeksie postępowania cywilnego – art. 271 1 , który będzie m.in. stanowić, że świadek składa zeznanie na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • saul(2019-11-04 07:53) Zgłoś naruszenie 61

    To nie będzie żaden dowód z zeznań świadka, tylko z dokumentu prywatnego. Starożytni Rzymianie przewracają się w katakumbach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane