statystyki

Reforma procedury cywilnej: Zmiany w sposobie przesłuchiwania świadków

autor: Grzegorz Ruszczyk, Andrzej Orzechowski03.11.2019, 15:00; Aktualizacja: 04.11.2019, 03:32
Zmiany procedury cywilnej, chociaż dotyczą wszystkich rodzajów spraw, w praktyce będą więc miały największy wpływ właśnie na sprawy z zakresu prawa pracy.

Zmiany procedury cywilnej, chociaż dotyczą wszystkich rodzajów spraw, w praktyce będą więc miały największy wpływ właśnie na sprawy z zakresu prawa pracy.źródło: ShutterStock

Sąd bowiem będzie mógł poprzestać wyłącznie na takiej wypowiedzi i zrezygnować z odpytywania świadka ustnie – bezpośrednio na rozprawie. Efekt? Krótszy czas trwania postępowań.

Reforma procedury cywilnej

Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących zmian w procedurze cywilnej, które w większości wchodzą w życie 7 listopada 2019 r. Cykl powstaje we współpracy z kancelarią Zawirska Ruszczyk Gąsior. Przedstawimy w nim najciekawsze i najbardziej istotne zmiany z punktu widzenia spraw rozpatrywanych przez sądy pracy.

Uwaga, Czytelnicy! Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego budzą niemało kontrowersji i w odniesieniu do nich niejednokrotnie mamy do czynienia z rozbieżnymi poglądami na dany temat. Zastrzegamy więc, że w praktyce mogą się Państwo spotkać także ze stanowiskami innymi niż te, które prezentujemy w niniejszym cyklu. Wszelkie spostrzeżenia w tej tematyce są dla nas cenne, dlatego zachęcamy do ich przesyłania na adres e-mail: karolina.topolska@infor.pl

Redakcja

Nadchodząca nowelizacja procedury cywilnej wprowadzi bardzo istotne zmiany w sposobie przesłuchiwania świadków. Mianowicie, jeżeli sąd tak zdecyduje, to świadkowie spiszą swoje zeznania i przekażą sądowi pismo (przesyłając pocztą lub składając na dziennik podawczy). Jest to rewolucja, której stosowanie przyspieszy w szczególności rozpoznawanie spraw pracowniczych. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że w sprawach tych zeznania świadków mają czasami decydujący wpływ na zapadające rozstrzygnięcia.

Stare i nowe zasady

Zmiana wynika z tego, że od 7 listopada br. pojawi się nowy przepis w kodeksie postępowania cywilnego – art. 271 1 , który będzie m.in. stanowić, że świadek składa zeznanie na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • saul(2019-11-04 07:53) Zgłoś naruszenie 61

    To nie będzie żaden dowód z zeznań świadka, tylko z dokumentu prywatnego. Starożytni Rzymianie przewracają się w katakumbach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane