Zapis z kamer przed Sejmem to jednak informacja publiczna

autor: Sławomir Wikariak28.10.2019, 10:07; Aktualizacja: 28.10.2019, 10:07
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nagrania z kamer filmujących protesty przed Sejmem w grudniu 2016 r. mogą stanowić informację publiczną. To precedens.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nagrania z kamer filmujących protesty przed Sejmem w grudniu 2016 r. mogą stanowić informację publiczną. To precedens.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nagrania z kamer filmujących protesty przed Sejmem w grudniu 2016 r. mogą stanowić informację publiczną. To precedens.

Sprawa dotyczy manifestacji przed gmachem Sejmu spowodowanej zapowiedzią wprowadzenia ograniczeń dla dziennikarzy. Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła wniosek o udostępnienie jej nagrań z kamer zamontowanych na budynku parlamentu, aby sprawdzić, jak przebiegał protest i jak zachowali się policjanci. Odmówiono jej, uznając, że nagrania te nie stanowią informacji publicznej. Decyzję tę podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Do innych wniosków doszedł natomiast NSA, do którego zaskarżono wspomniany wyrok. Jak poinformowała Watchdog Polska, uznał on, że nagrania z wydarzeń wokół parlamentu mogą zawierać informację publiczną. Protesty społeczne i działania policji czy straży marszałkowskiej były bowiem związane z działalnością Sejmu.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane