statystyki

Czy członkowie RDS podlegają obowiązkowi lustracyjnemu?

autor: Łukasz Guza10.10.2019, 18:00
Niepewność co do tego, czy członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegają obowiązkowi lustracyjnemu, potrwa co najmniej do początku listopada. Kancelaria Prezydenta RP wydłużyła czas rozpatrywania wniosku w tej sprawie do końca października. Tak wynika z jej odpowiedzi na pytanie DGP.

Niepewność co do tego, czy członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegają obowiązkowi lustracyjnemu, potrwa co najmniej do początku listopada. Kancelaria Prezydenta RP wydłużyła czas rozpatrywania wniosku w tej sprawie do końca października. Tak wynika z jej odpowiedzi na pytanie DGP.źródło: ShutterStock

Niepewność co do tego, czy członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegają obowiązkowi lustracyjnemu, potrwa co najmniej do początku listopada. Kancelaria Prezydenta RP wydłużyła czas rozpatrywania wniosku w tej sprawie do końca października. Tak wynika z jej odpowiedzi na pytanie DGP. Decyzję tę uzasadniono koniecznością zgromadzenia i analizy dokumentów.

Wniosek do Prezydenta RP najpierw złożyły NSZZ „Solidarność” i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Organizacje poprosiły o potwierdzenie, że członkowie rady mają obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych. Chciały też, aby sama RDS przyjęła uchwałę zobowiązującą członków rady do złożenia takich oświadczeń. Prezydium RDS wypracowało inne rozwiązanie. – Rada postanowiła wystąpić do prezydenta o zinterpretowanie przepisów i podjęcie inicjatywy legislacyjnej, jeśli okazałoby się, że obecne przepisy jednak nie zobowiązują do składania oświadczeń.

Partnerzy społeczni reprezentowani w radzie nie mają jednolitego zdania w tej sprawie. Żadna z trzech związkowych centrali oraz pięciu organizacji pracodawców nie sprzeciwia się samej lustracji, ale odmiennie oceniają to, czy jest ona możliwa na podstawie obowiązujących przepisów.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane