statystyki

Czy członkowie RDS podlegają obowiązkowi lustracyjnemu?

autor: Łukasz Guza10.10.2019, 18:00
Niepewność co do tego, czy członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegają obowiązkowi lustracyjnemu, potrwa co najmniej do początku listopada. Kancelaria Prezydenta RP wydłużyła czas rozpatrywania wniosku w tej sprawie do końca października. Tak wynika z jej odpowiedzi na pytanie DGP.

Niepewność co do tego, czy członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegają obowiązkowi lustracyjnemu, potrwa co najmniej do początku listopada. Kancelaria Prezydenta RP wydłużyła czas rozpatrywania wniosku w tej sprawie do końca października. Tak wynika z jej odpowiedzi na pytanie DGP.źródło: ShutterStock

Niepewność co do tego, czy członkowie Rady Dialogu Społecznego podlegają obowiązkowi lustracyjnemu, potrwa co najmniej do początku listopada. Kancelaria Prezydenta RP wydłużyła czas rozpatrywania wniosku w tej sprawie do końca października. Tak wynika z jej odpowiedzi na pytanie DGP. Decyzję tę uzasadniono koniecznością zgromadzenia i analizy dokumentów.

Wniosek do Prezydenta RP najpierw złożyły NSZZ „Solidarność” i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Organizacje poprosiły o potwierdzenie, że członkowie rady mają obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych. Chciały też, aby sama RDS przyjęła uchwałę zobowiązującą członków rady do złożenia takich oświadczeń. Prezydium RDS wypracowało inne rozwiązanie. – Rada postanowiła wystąpić do prezydenta o zinterpretowanie przepisów i podjęcie inicjatywy legislacyjnej, jeśli okazałoby się, że obecne przepisy jednak nie zobowiązują do składania oświadczeń.

Partnerzy społeczni reprezentowani w radzie nie mają jednolitego zdania w tej sprawie. Żadna z trzech związkowych centrali oraz pięciu organizacji pracodawców nie sprzeciwia się samej lustracji, ale odmiennie oceniają to, czy jest ona możliwa na podstawie obowiązujących przepisów.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane