Empatia i uprzejmość powinna być w sądzie codziennością [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik08.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 08.10.2019, 12:10
Ważnym zadaniem dla sądów jest też obsługa osób z niepełnosprawnościami. Zwracając uwagę na problem autyzmu, sama się o nim więcej dowiaduję i wiem, jak postępować, gdy spotkam takie osoby na sali rozpraw. Jest to realizacja prawa do sądu i równości wobec prawa.

Ważnym zadaniem dla sądów jest też obsługa osób z niepełnosprawnościami. Zwracając uwagę na problem autyzmu, sama się o nim więcej dowiaduję i wiem, jak postępować, gdy spotkam takie osoby na sali rozpraw. Jest to realizacja prawa do sądu i równości wobec prawa.źródło: ShutterStock

Większość obywateli ma kontakt z sądem raz w życiu, jeśli w ogóle. Na tej podstawie wyrabia sobie opinię o całym wymiarze sprawiedliwości. To wielka odpowiedzialność - mówi Marzena Korzonek, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Dostała pani wyróżnienie w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku Fundacji Court Watch, m.in. za serię wykładów „Mam prawo do...” w bibliotece publicznej w Raciborzu. Czego one dotyczyły?

Celem było przedstawienie w przystępny sposób zagadnień prawnych, które mają największe znaczenie w codziennym życiu. Wybraliśmy je na podstawie kategorii spraw, które najczęściej powtarzają się w sądzie. A także samego sposobu postępowania w sądzie, poruszania się po nim, podstaw procedury cywilnej i karnej, czyli tych praktycznych rzeczy, które ludzi najbardziej interesują. Te wydarzenia zawsze były dla mieszkańców bardzo interesujące, o czym świadczy ich duża popularność.

Wyróżnienie otrzymała pani również za „budowanie mostów między sądami a społeczeństwem”. Jak się je buduje?

Myślę, że ta działalność obejmuje dwie dziedziny. Pierwsza polega na działaniach na zewnątrz, np. wykłady, udział w Światowym Dniu Autyzmu, ale także edukację młodzieży, udział w lekcjach (ja bywałam na zajęciach z WOS). Uważam, że najlepszym sposobem nauczania młodych o prawie są symulacje rozpraw, bo wtedy uczą się na własnym przykładzie. Robi to duża grupa sędziów, którym jestem za to bardzo wdzięczna. W Dniu Edukacji Prawnej sąd jest pełen młodzieży. Oprócz rozpraw organizujemy też zwiedzanie sądu, ale nie tak sztampowo – zawsze jest jakaś historia czy anegdotka. Informacja zwrotna, jaką przekazują nam nauczyciele po tych wydarzeniach, jest bardzo budująca. Dzięki mediom społecznościowym możemy też poznać odczucia samych dzieci. Wskazują one zawsze, że sędziowie podeszli do nich w miły, otwarty i przystępny sposób.

A druga dziedzina?

To podejście do obywateli w samych sądach. Przywiązuję bardzo dużą wagę do standardów obsługi interesanta – rzetelnej, profesjonalnej, ale też miłej. Stawiam to za cel całego sądu i wszystkich pracowników. Zarówno w biurze obsługi interesanta, w sekretariatach, jak i na sali rozpraw. Kultura i uprzejmość przede wszystkim. Większość ludzi jest w sądzie raz w życiu, jeśli w ogóle. I na podstawie tego razu buduje sobie obraz nie tylko osoby, która go obsługuje, ale całego sądu, a nawet całego wymiaru sprawiedliwości. Uważam, że na to jedno spotkanie spada ogromna odpowiedzialność. Dlatego najpierw stawiam wymagania sobie, potem innym. Chcemy więc ułatwiać kontakty z sądem, przybliżać go i sprawiać, by był przyjemny nawet w samym wyglądzie i organizacji budynku. W naszym sądzie wprowadziliśmy już wiele dobrych praktyk, a kolejne będziemy organizować.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • profesor prawa Hania Worek(2019-10-08 10:59) Zgłoś naruszenie 04

    Urzednicy z PO ktorzy wydawali bezprawne eksmisje dla lokatorow mieszkan komunalnych sa chronieni przez sad! Wątek sądów w taśmach Neumanna pokazuje jak chory jest polski wymiar sprawiedliwości

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane