statystyki

Nie tylko bezpośrednie dowody mogą potwierdzać zmowę przetargową

autor: Sławomir Wikariak18.09.2019, 18:00
Jakie okoliczności przesądziły o zmowie?

Jakie okoliczności przesądziły o zmowie?źródło: ShutterStock

Do potwierdzenia zmowy przetargowej wystarcza ciąg przesłanek takich jak znajomość przedsiębiorców, wspólny czas złożenia ofert, wypełnienie ich jednakowym charakterem pisma czy zamiar wzajemnego podwykonawstwa. Nawet jeśli żadna z nich nie przesądza o zawiązaniu porozumienia, to wspólnie mogą już to robić – uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chodzi o przetarg na utworzenie pasów przeciwpożarowych na terenie poligonu jednej z jednostek wojskowych. Wpłynęły w nim cztery oferty, przy czym trzy zostały złożone przez firmy, które wzajemnie powoływały się na swoje zasoby i miały być względem siebie podwykonawcami. Oferty różniły się cenowo. W najkorzystniejszej brakowało dokumentów potwierdzających brak zaległości w opłacaniu podatków i składek ZUS. Wykonawca nie uzupełnił tych braków. W tej sytuacji zamawiający musiał wybrać kolejną, dużo droższą ofertę. Zachowanie przedsiębiorców wzbudziło jego podejrzenia, dlatego powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o możliwości zmowy przetargowej. Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK potwierdziło zawiązanie nielegalnego porozumienia, które miało wpłynąć na wyniki przetargu i zakończyło się nałożeniem kar finansowych na wszystkie trzy firmy (od 2,8 tys. zł do 4,6 tys. zł).

Jeden z przedsiębiorców odwołał się od tej decyzji do SOKiK. Podkreślił, że każdy z ukaranych zaprzeczył, by uzgadniał cenę, zaś żadna z pozostałych poszlak nie może być uznana za dowód potwierdzający zmowę.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • oszukany(2019-09-20 20:30) Zgłoś naruszenie 20

    Mnie interesuje zmowa przy nadawaniu reklam w TV,wszystkie programy nadają równocześnie by nie zmieniać kanału i pobierają pieniądze od reklamodawcy i widza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane