statystyki

NSA zdecyduje o uprawnieniach obrońców praw zwierząt

autor: Paulina Szewioła17.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 17.09.2019, 09:24
pies w kojcu

W orzecznictwie sądów administracyjnych istnieje jednak rozbieżność odnośnie do tego, czy organizacji społecznej, której przedstawiciel je odebrał, przysługuje automatycznie status strony. Czy może jedynie wnosić o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na prawach strony.źródło: ShutterStock

Czy w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o odebraniu zwierzęcia właścicielowi, który się nad nim znęca, organizacja społeczna ma automatycznie status strony?

Takie zagadnienie prawne rozstrzygnie skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił prokurator generalny. Rozbieżności w orzecznictwie związane są z art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 122), czyli tzw. interwencyjnym trybem czasowego odebrania zwierzęcia. Zgodnie z tym przepisem w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie czworonoga u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej (zajmującej się ochroną zwierząt) odbiera mu zwierzę. Jednocześnie przedstawiciele tych instytucji zawiadamiają o tym fakcie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w celu podjęcia decyzji dotyczącej odebrania zwierzęcia.

Dwa stanowiska

W orzecznictwie sądów administracyjnych istnieje jednak rozbieżność odnośnie do tego, czy organizacji społecznej, której przedstawiciel je odebrał, przysługuje automatycznie status strony. Czy może jedynie wnosić o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na prawach strony.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane