Odrębne postępowanie: Czym będzie się charakteryzować to nowe postępowanie?

10.09.2019, 19:00
Nowe przepisy wyłączają też – co do zasady – zmianę powództwa, co obecnie jest możliwe, o ile nie wpływa na właściwość sądu. Czyli gdy okaże się w toku procesu, że przedsiębiorca powinien zmodyfikować powództwo, to nie będzie mógł tego zrobić.

Nowe przepisy wyłączają też – co do zasady – zmianę powództwa, co obecnie jest możliwe, o ile nie wpływa na właściwość sądu. Czyli gdy okaże się w toku procesu, że przedsiębiorca powinien zmodyfikować powództwo, to nie będzie mógł tego zrobić.źródło: ShutterStock

Przepisy o odrębnym postępowaniu w sprawach gospodarczych wejdą w życie 7 listopada 2019 r. Zawarte są w nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469). Czym będzie się charakteryzować to nowe postępowanie?

Przede wszystkim przedsiębiorca będący osobą fizyczną będzie miał prawo nie zgodzić się na procedowanie przez sąd zgodnie z przepisami o postępowaniu gospodarczym. Wtedy spór będzie prowadzony według zasad ogólnych. Ponadto w ramach postępowania gospodarczego nie można będzie wytaczać powództwa wzajemnego. Istotne jest również to, że w omawianym postępowaniu nie będą stosowane przepisy o obowiązkach sądu dotyczących m.in. zawiadamiania określonych osób, które powinny brać udział w danej sprawie. Czyli, jeśli – przykładowo – przedsiębiorca pozwie nie tego, kogo trzeba lub nie wszystkich, których powinien, to sąd nie pomoże mu skorygować pomyłki. W takiej sytuacji ten przedsiębiorca musi liczyć się z przegraną i koniecznością wnoszenia nowego powództwa.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane