statystyki

Rafał Cebula: Sięganie do orzeczeń TSUE jest dla mnie oczywiste [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła07.09.2019, 08:30
Ryszard Cebula. Fot. Wojtek Górski

Ryszard Cebula. Fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

- Mam kilka wątpliwości co do wykładni prawa europejskiego, konkretnie stosowania Karty praw podstawowych - mówi Rafał Cebula, sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, laureat tegorocznej Złotego Paragrafu – nagrody przyznawanej przez DGP – w kategorii najlepszy sędzia.

Dzięki skierowanemu przez pana pytaniu prejudycjalnemu Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w 2018 r., że odzyskiwanie długów za pomocą nakazu zapłaty opartego na wystawianych przez banki dokumentach jest niezgodne z prawem unijnym. Na rozstrzygnięcie czeka kolejne pana zapytanie. Czy chce pan w ten sposób wyręczyć ustawodawcę w kwestii ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami banków?

Wszystkie pytania dotyczyły rozbieżnej w naszym kraju praktyki sądowej. Szczególnie art. 36a ustawy o kredycie konsumenckim (u.k.k.), z którym związane było moje trzecie pytanie, wielu sądom nasuwa spore wątpliwości. Chodziło o to, czy ten przepis wyłącza kontrolę abuzywności postanowień umów o kredyt konsumencki, które przewidują pozaodsetkowe koszty kredytu, jeżeli ich suma nie przekracza ustanowionego w powołanym artykule limitu.

Moim celem nie było wyręczanie ustawodawcy, tylko wykorzystanie instytucji pytania prejudycjalnego, która służy do dokonywania wykładni przepisów prawa europejskiego. Ustawodawca akurat w tej dziedzinie niewiele miałby do zrobienia, nie dokonuje on przecież wykładni prawa UE. Nie wchodzę tutaj w jego kompetencje.

Z pana dziedziny na rozstrzygnięcie czeka także pytanie prejudycjalne Sądu Okręgowego w Warszawie, które będzie miało konsekwencje dla frankowiczów.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane