statystyki

Rafał Cebula: Sięganie do orzeczeń TSUE jest dla mnie oczywiste [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła07.09.2019, 08:30
Ryszard Cebula. Fot. Wojtek Górski

Ryszard Cebula. Fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

- Mam kilka wątpliwości co do wykładni prawa europejskiego, konkretnie stosowania Karty praw podstawowych - mówi Rafał Cebula, sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, laureat tegorocznej Złotego Paragrafu – nagrody przyznawanej przez DGP – w kategorii najlepszy sędzia.

Dzięki skierowanemu przez pana pytaniu prejudycjalnemu Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w 2018 r., że odzyskiwanie długów za pomocą nakazu zapłaty opartego na wystawianych przez banki dokumentach jest niezgodne z prawem unijnym. Na rozstrzygnięcie czeka kolejne pana zapytanie. Czy chce pan w ten sposób wyręczyć ustawodawcę w kwestii ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami banków?

Wszystkie pytania dotyczyły rozbieżnej w naszym kraju praktyki sądowej. Szczególnie art. 36a ustawy o kredycie konsumenckim (u.k.k.), z którym związane było moje trzecie pytanie, wielu sądom nasuwa spore wątpliwości. Chodziło o to, czy ten przepis wyłącza kontrolę abuzywności postanowień umów o kredyt konsumencki, które przewidują pozaodsetkowe koszty kredytu, jeżeli ich suma nie przekracza ustanowionego w powołanym artykule limitu.

Moim celem nie było wyręczanie ustawodawcy, tylko wykorzystanie instytucji pytania prejudycjalnego, która służy do dokonywania wykładni przepisów prawa europejskiego. Ustawodawca akurat w tej dziedzinie niewiele miałby do zrobienia, nie dokonuje on przecież wykładni prawa UE. Nie wchodzę tutaj w jego kompetencje.

Z pana dziedziny na rozstrzygnięcie czeka także pytanie prejudycjalne Sądu Okręgowego w Warszawie, które będzie miało konsekwencje dla frankowiczów.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane