statystyki

Iustitia chce zmian w sądownictwie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.08.2019, 07:52; Aktualizacja: 29.08.2019, 07:52
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Odebranie ministrowi sprawiedliwości uprawnień do powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów oraz rzecznika dyscyplinarnego na rzecz nowej, wybranej przez sędziów Krajowej Rady Sądownictwa oraz zniesienie delegacji sędziów do resortu sprawiedliwości – to najważniejsze punkty projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych.źródło: ShutterStock

Odebranie ministrowi sprawiedliwości uprawnień do powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów oraz rzecznika dyscyplinarnego na rzecz nowej, wybranej przez sędziów Krajowej Rady Sądownictwa oraz zniesienie delegacji sędziów do resortu sprawiedliwości – to najważniejsze punkty projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Jego autorem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

To reakcja na aferę Łukasza Piebiaka, byłego już wiceministra sprawiedliwości, który miał organizować akcję hejtowania sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Zdaniem stowarzyszenia jest to efekt tego, że dziś wpływ polityków na sądy jest zbyt duży. „Jeżeli wyłącznie polityk decyduje o tym, kto np. zostanie prezesem sądu lub będzie delegowany do ministerstwa, to zapoczątkowuje to proces upolitycznienia sędziów, który prowadzi do wyłaniania najgorszych, ale za to lojalnych politycznie, kandydatów” – pisze Iustitia. I zwraca się do klubu parlamentarnego PiS o zgłoszenie przygotowanego przez nią projektu jako poselskiego i jego pilne uchwalenie.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Krotochwilny(2019-08-29 08:55) Zgłoś naruszenie 1718

  W Iustitii chyba się na glowy pozamieniali. Żeby było tak jak było ? W życiu nie będzie powrotu do sedziokracji !

  Odpowiedz
 • supełek(2019-08-29 09:30) Zgłoś naruszenie 1717

  "Odebranie Ministrowi sprawiedliwości...." Aha. I komu powierzenie? Aha. Sędziom. Czyli sędziowie sami sobie będą powoływać przełożonego. Ciekawe jakiego by wybrali? Takiego, który wymaga od nich wysiłku czy takiego, który nie wymaga.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wiola(2019-08-29 10:04) Zgłoś naruszenie 1413

  To klasyczny faszyzm. To tak jakby powołano Krajową Radę Ministrów składającą się z Ministrów, która wskazywałaby kto ma być Ministrem...:))))

  Odpowiedz
 • re(2019-08-29 17:38) Zgłoś naruszenie 125

  Prawda jest taka, że we współczesnym państwie coś takiego jak ministerstwo sprawiedliwości w ogóle traci rację bytu i widać to coraz wyraźniej. W każdym razie trafność postulatu poddania sądów nadzorowi administracyjnemu KRS jest trafny w stopniu oczywistym. Natomiast z tym delegowaniem sprawa nie jest już tak oczywista. Reagując na drastyczną patologię obecnych delegowań (a ściślej: pewnej części z nich) nie należy wylewać dziecka z kąpielą. Jeżeli ministerstwo sprawiedliwości miałoby jednak pozostać, to zupełna likwidacja delegacji nie wydaje się dobrym pomysłem.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-08-29 17:29) Zgłoś naruszenie 1013

  wszyscy cwaniaczkowie z Iniurii muszą zmienić pracę. Zawód sędziego to powołanie i poczucie odpowiedzialności, a nie wygodna fucha za pieniądze podatników

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane