statystyki

Iustitia chce zmian w sądownictwie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.08.2019, 07:52; Aktualizacja: 29.08.2019, 07:52
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Odebranie ministrowi sprawiedliwości uprawnień do powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów oraz rzecznika dyscyplinarnego na rzecz nowej, wybranej przez sędziów Krajowej Rady Sądownictwa oraz zniesienie delegacji sędziów do resortu sprawiedliwości – to najważniejsze punkty projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych.źródło: ShutterStock

Odebranie ministrowi sprawiedliwości uprawnień do powoływania i odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów oraz rzecznika dyscyplinarnego na rzecz nowej, wybranej przez sędziów Krajowej Rady Sądownictwa oraz zniesienie delegacji sędziów do resortu sprawiedliwości – to najważniejsze punkty projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Jego autorem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

To reakcja na aferę Łukasza Piebiaka, byłego już wiceministra sprawiedliwości, który miał organizować akcję hejtowania sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Zdaniem stowarzyszenia jest to efekt tego, że dziś wpływ polityków na sądy jest zbyt duży. „Jeżeli wyłącznie polityk decyduje o tym, kto np. zostanie prezesem sądu lub będzie delegowany do ministerstwa, to zapoczątkowuje to proces upolitycznienia sędziów, który prowadzi do wyłaniania najgorszych, ale za to lojalnych politycznie, kandydatów” – pisze Iustitia. I zwraca się do klubu parlamentarnego PiS o zgłoszenie przygotowanego przez nią projektu jako poselskiego i jego pilne uchwalenie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Krotochwilny(2019-08-29 08:55) Zgłoś naruszenie 1718

  W Iustitii chyba się na glowy pozamieniali. Żeby było tak jak było ? W życiu nie będzie powrotu do sedziokracji !

  Odpowiedz
 • supełek(2019-08-29 09:30) Zgłoś naruszenie 1717

  "Odebranie Ministrowi sprawiedliwości...." Aha. I komu powierzenie? Aha. Sędziom. Czyli sędziowie sami sobie będą powoływać przełożonego. Ciekawe jakiego by wybrali? Takiego, który wymaga od nich wysiłku czy takiego, który nie wymaga.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wiola(2019-08-29 10:04) Zgłoś naruszenie 1413

  To klasyczny faszyzm. To tak jakby powołano Krajową Radę Ministrów składającą się z Ministrów, która wskazywałaby kto ma być Ministrem...:))))

  Odpowiedz
 • re(2019-08-29 17:38) Zgłoś naruszenie 125

  Prawda jest taka, że we współczesnym państwie coś takiego jak ministerstwo sprawiedliwości w ogóle traci rację bytu i widać to coraz wyraźniej. W każdym razie trafność postulatu poddania sądów nadzorowi administracyjnemu KRS jest trafny w stopniu oczywistym. Natomiast z tym delegowaniem sprawa nie jest już tak oczywista. Reagując na drastyczną patologię obecnych delegowań (a ściślej: pewnej części z nich) nie należy wylewać dziecka z kąpielą. Jeżeli ministerstwo sprawiedliwości miałoby jednak pozostać, to zupełna likwidacja delegacji nie wydaje się dobrym pomysłem.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-08-29 17:29) Zgłoś naruszenie 1013

  wszyscy cwaniaczkowie z Iniurii muszą zmienić pracę. Zawód sędziego to powołanie i poczucie odpowiedzialności, a nie wygodna fucha za pieniądze podatników

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane