statystyki

SN: Przepisy proceduralne nie blokują potrącenia

autor: Szymon Cydzik19.08.2019, 08:47; Aktualizacja: 19.08.2019, 09:04
SN uznał, że skarga jest trafna i dotyczy tego, na jakiej zasadzie można powołać się na potrącenie w II instancji. Wskazał, że jest wiele przepisów mających dyscyplinować strony do składania dowodów i przedstawiania faktów w odpowiednim momencie i nieopóźniania postępowania. Dotyczy to także wniesienia oświadczenia o potrąceniu.

SN uznał, że skarga jest trafna i dotyczy tego, na jakiej zasadzie można powołać się na potrącenie w II instancji. Wskazał, że jest wiele przepisów mających dyscyplinować strony do składania dowodów i przedstawiania faktów w odpowiednim momencie i nieopóźniania postępowania. Dotyczy to także wniesienia oświadczenia o potrąceniu.źródło: ShutterStock

Sąd II instancji nie może odrzucić dowodów popierających zarzut potrącenia, który podniesiono dopiero w apelacji – stwierdził Sąd Najwyższy.

Trzech sędziów Izby Cywilnej SN uznało skargę kasacyjną w sprawie o zapłatę za wykonane roboty budowlane. Sporna kwota wynosiła 235 tys. zł. Pozwany początkowo kwestionował roszczenie co do zasady. Przegrał jednak w I instancji i złożył apelację. W II instancji podniósł zarzut potrącenia dochodzonej wierzytelności. Gdyby został on uwzględniony, postępowanie stałoby się bezprzedmiotowe, gdyż roszczenie wygasłoby właśnie wskutek potrącenia.

Sąd apelacyjny jednak odrzucił zarzut i wspierające go dowody, powołując się na zasadę koncentracji materiału dowodowego. Zgodnie z nią sąd II instancji może nie przyjąć dowodów, które powinny być przedstawione w pierwszej, chyba że konieczność ich przedstawienia pojawiła się dopiero po zakończeniu postępowania na tym etapie.

Pozwany przegrał po raz kolejny i złożył skargę kasacyjną. Zarzucił w niej sądowi apelacyjnemu, że nie mógł pominąć faktów i dowodów związanych z potrąceniem i powołanych w apelacji, ponieważ mają one charakter materialnoprawny, więc przepisy procedury cywilnej nie mają do nich zastosowania i nie mogą ograniczać wierzyciela w korzystaniu z jego praw. Wskazał ponadto, że przed złożeniem oświadczenia o potrąceniu nie miało ono znaczenia dla sprawy, dlatego nie przedstawiał faktów i dowodów z nim związanych. Dokumenty je potwierdzające istniały już w czasie postępowania w pierwszej instancji, a w drugiej jedynie uzupełniono nimi materiał dowodowy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane