statystyki

Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

autor: Radosław Kowalski13.08.2019, 08:00; Aktualizacja: 13.08.2019, 11:17
Sam fakt, że w danym lokalu jest zarejestrowana działalność gospodarcza, nie przesądza o konieczności zapłaty wyższego podatku od nieruchomości.

Sam fakt, że w danym lokalu jest zarejestrowana działalność gospodarcza, nie przesądza o konieczności zapłaty wyższego podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą dla potrzeb podatkowych posługuje się adresem zamieszkania. W przypadku osób fizycznych, zarówno dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i VAT wyznacznikiem właściwości organu podatkowego jest miejsce zamieszkania. Jest tak niezależnie od tego, czy dana osoba ma inne miejsce zamieszkania niż miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce zamieszkania zgłaszane jest organowi podatkowemu m.in. w formularzu VAT-R składanym celem uzyskania statusu czynnego podatnika VAT.

Pan Jacek postanowił uwolnić się od etatu i zostać przedsiębiorcą, rejestrując jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG. Ponieważ na etacie zajmował się naprawami systemów monitoringu wizyjnego, domofonów i innego elektronicznego wyposażenia nieruchomości, naturalne dla niego było, że przedmiotem jego działalności staną się właśnie takie usługi. Poinformował o swojej decyzji prezesa spółki, w której był zatrudniony przez kilka ostatnich lat – w zasadzie od ukończenia studiów, a ten zaproponował mu, że z chęcią podpisze z nim umowę o współpracy, by już teraz świadczył dla niego takie usługi jako niezależny serwisant.

Perspektywa posiadania stałego klienta, a co za tym idzie i potencjalnie stałego dochodu, już na początku działalności ucieszyła pana Jacka, więc przystał na propozycję. Zdecydował się na taki wariant, choć znajoma księgowa, pani Jola, ostrzegała, iż pozbawi go on możliwości wyboru na ten rok podatku liniowego, a dodatkowo, dopóki nie pozyska innych klientów, będzie narażony na zarzut, że pozostaje w relacji tzw. samozatrudnienia.

Pan Jacek, jako że jest inżynierem i typowym umysłem ścisłym, zanim zarejestrował działalność, postanowił wszystko uporządkować, zaplanować, ustalić, jakie są formalne wymogi prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W zasadzie wszystkie elementy tej układanki wydawały się być na miejscu, pozostała jeszcze kwestia lokalu, w którym taka działalność miałaby być zarejestrowana. I tutaj pojawiał się pewien dylemat, bo pan Jacek, dość młody człowiek i na dorobku, nie ma jeszcze swojego mieszkania i jest zameldowany w rodzinnym mieście w domu rodziców, a faktycznie mieszka wraz z narzeczoną w wynajmowanym mieszkaniu 100 km od miejsca zameldowania. Przy czym w niedalekiej przyszłości zamierza zmienić stan cywilny i wówczas wraz ze świeżo poślubioną małżonką kupić wspólne mieszkanie. Pan Jacek zaczął się zatem zastanawiać, pod jakim adresem powinien zarejestrować zakładaną właśnie działalność gospodarczą: w domu rodziców, w wynajmowanym mieszkaniu, a może jeszcze pod innym adresem. Uznał, że powinien dowiedzieć się, jakie są możliwe rozwiązania, jakie są tego uwarunkowania prawne, a także z jakimi konsekwencjami podatkowymi może się wiązać zastosowanie poszczególnych rozwiązań. Pani Jola zaproponowała, by spotkali się w trójkę z doradcą podatkowym, z którym ona jako księgowa współpracuje od wielu lat.

ETAP I Ustalenie miejsca prowadzenia działalności

Przyszły przedsiębiorca pan Jacek oraz doradca podatkowy pan Jakub spotkali się w biurze rachunkowym prowadzonym przez panią Jolę.

– Wiem od pani Joli, jakie pan ma plany. Rozumiem, że wyjaśniła ona panu, z czym wiąże się świadczenie usług dla byłego pracodawcy, ale wyjaśnienia wymaga jeszcze kwestia miejsca prowadzenia działalności.

– Właśnie tak – potwierdził przyszły przedsiębiorca.

– Tylko dodaj Jacku, że tak naprawdę to przy twojej działalności chodzi raczej o adres, a nie miejsce, w którym faktycznie byłaby ona wykonywana – zaznaczyła księgowa.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jola(2019-12-19 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nowy rok to nowe wyzwania, już niedługo dołączę do grona osób, które są "na swoim". Całe szczęście, że mam blisko domu biuro rachunkowe Eurokadra Expert i przejmą za mnie obsługę księgową. Trzymajcie za mnie kciuki - otwieram sklep z ubrankami dla dzieci :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane