statystyki

Urzędnicza nadgorliwość uderza w samotne matki [KOMENTARZ]

autor: Michalina Topolewska08.08.2019, 08:58; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:59
Michalina Topolewska

Michalina Topolewskaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Po zmianach w sztandarowym programie rządu nie tylko miała się zwiększyć liczba dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego, ale też jego uzyskanie miało być prostsze i łatwiejsze. Wystarczy bowiem złożyć krótki wniosek i czekać na informację o przyznaniu pieniędzy.

I faktycznie mimo występujących na samym początku lipca zawirowań, gdy serwery bankowe nie radziły sobie zbyt dobrze z tak dużym zainteresowaniem ze strony rodziców, którzy chcieli szybko zawnioskować o 500+, cała akcja przyjmowania i rozpatrywania wniosków odbywa się sprawnie. Niektórzy rodzice mogą się już nawet cieszyć pierwszymi wypłatami świadczeń na dzieci, które do tej pory pozostawały poza rządowym programem.

Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich osób odbywa się to tak bezproblemowo. Trudności napotkała na swojej drodze część samotnych rodziców, bo niektóre gminy – z powodu tego, że są rozwiedzeni – domagają się od nich dołączenia do wniosku dodatkowych dokumentów, a konkretnie wyroku rozwodowego. W ten sposób chcą ustalić, czy faktycznie ten rodzic, który wnioskuje o świadczenie, ma po rozstaniu pod opieką dzieci i należy mu się wsparcie.

Dzieje się tak, mimo że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) skierowało do wszystkich gmin specjalne pismo właśnie w tej sprawie. Wskazuje w nim, że przepisy nie przewidują bezwzględnego obowiązku żądania wyroku rozwodowego od każdej osoby, której stan cywilny jest inny niż zamężna/żonaty. W przypadku takich osób wystarczający jest sam wniosek, podpisywany pod rygorem odpowiedzialności karnej za podawanie nieprawdziwych informacji, w którym rodzic potwierdza, że dziecko z nim mieszka i pozostaje na jego utrzymaniu. Orzeczenie nie jest też potrzebne do potwierdzania stanu cywilnego, bo gmina weryfikuje go samodzielnie w bazie PESEL.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-08-08 10:48) Zgłoś naruszenie 12

    Dobry przykład na nieciągłość i bałaganiarstwo w przepisach. Wysyła się do samorządów pisma o braku wymogu składania wyroków rozwodowych, ale w przypadku nieprawidłowej wypłaty odpowiada urzędnik samorządu......... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane