Kierowca łatwiej odbierze odholowany samochód

autor: Szymon Cydzik07.08.2019, 07:40; Aktualizacja: 07.08.2019, 07:43
W obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do wydania pojazdu przed uiszczeniem opłaty

W obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do wydania pojazdu przed uiszczeniem opłatyźródło: ShutterStock

Senat chce zastąpić regulację zabraniającą wydania pojazdu przed wniesieniem opłaty na taką, która umożliwi jedynie wszczęcie egzekucji w przypadku niewywiązania się z obowiązku.

Senat wniósł do Sejmu projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Konieczność zmian wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2018 r. (sygn. akt K 6/17). TK uznał w nim, że art. 130a ust. 5c prawa o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) w zakresie, w jakim przewiduje, że pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty za usunięcie i parkowanie, oraz art. 130a ust. 7 pkt 1 tej samej ustawy, wskazujący że wydanie pojazdu następuje po okazaniu dowodu uiszczenia opłaty, jest niezgodny z konstytucją. Trybunał stwierdził co prawda, że regulacje te nie naruszają samej istoty prawa własności, ale są poważnym jej ograniczeniem i trzeba zastanowić się, czy są proporcjonalne do celu, jaki mają realizować.

Jest to na pewno środek przydany, gdyż nie wymaga dodatkowego angażowania organów samorządu i wydawania przez nie decyzji. Nadmiernie ogranicza jednak prawa właściciela pojazdu i nie jest niezbędny dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Wprowadza zaś dodatkową sankcję, poważnie ograniczającą prawo posiadania i dysponowania pojazdem (są to podstawowe aspekty prawa własności). Lepsza byłaby więc regulacja umożliwiająca nakazanie uiszczenia opłaty w określonym terminie, a w razie niespełnienia tego zobowiązania – wszczęcia przeciw właścicielowi egzekucji.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane