Do KRS wpłynęły pierwsze dwie kandydatury na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

23.07.2019, 10:44; Aktualizacja: 23.07.2019, 10:44
Zgodnie z ustawą kandydat na sędziego SN musi m.in. posiadać wyłącznie polskie obywatelstwo, korzystać z pełni praw cywilnych i publicznych, mieć powyżej 40 lat, wyróżniać się wysokim poziomem wiedzy prawniczej, posiadać co najmniej dziesięcioletni staż na stanowisku sędziego, prokuratora, prezesa, wiceprezesa lub radcy Prokuratorii Generalnej lub przez co najmniej dziesięć lat wykonywać w Polsce zawód adwokata, radcy prawnego lub notariusza.

Zgodnie z ustawą kandydat na sędziego SN musi m.in. posiadać wyłącznie polskie obywatelstwo, korzystać z pełni praw cywilnych i publicznych, mieć powyżej 40 lat, wyróżniać się wysokim poziomem wiedzy prawniczej, posiadać co najmniej dziesięcioletni staż na stanowisku sędziego, prokuratora, prezesa, wiceprezesa lub radcy Prokuratorii Generalnej lub przez co najmniej dziesięć lat wykonywać w Polsce zawód adwokata, radcy prawnego lub notariusza.źródło: ShutterStock

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęły pierwsze dwie kandydatury na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował we wtorek PAP Michał Podsiadło z Biura Rady. Na wolne miejsca sędziowskie w tej izbie zgłosili się: sędzia sądu rejonowego i konstytucjonalista z UKSW.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wnerw(2019-07-23 11:39) Zgłoś naruszenie 141

    Toż to sam kwiat narodu: -Pan Bogusław Szmulik to sprawdzony w boju towarzysz - 30 marca 2016 został powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w skład Zespołu Ekspertów do Spraw problematyki Trybunału Konstytucyjnego, który otrzymał za zadanie podjęcie kwestii powodujących zaistniały w 2015 kryzys wokół (zespół złożył szeroko komentowany raport 1 sierpnia 2016) W 2016 premier Beata Szydło powołała go w skład Rady Legislacyjnej. -Adam Kanafek z Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej jest rzecznikiem dyscyplinarnym powołanym przez ministra Ziobrę. Zasłynął wyrokiem dotyczącym Romów. Sędzia Kanafek umorzył sprawę rasistowskiego wpisu w internecie pod adresem miejscowych Romów. W uzasadnieniu umorzenia napisał m.in. „Nie jest tajemnicą, że sposób życia Romów budzi kontrowersje i nierzadko spotyka się z dezaprobatą społeczną. Oskarżony skrytykował niewłaściwe zachowania, w szczególności dotyczące uchylania się od przyjętych zasad zarobkowania”. Sąd przekonywał, że Romowie są mniejszością etniczną nieskorą do asymilacji i zdobywania wykształcenia, a ich skłonność do żebrania w miejscach publicznych jest powszechnie znana. – Te spostrzeżenia sąd uważa za niewymagające wiedzy specjalistycznej, są one dostępne w oparciu o potoczne obserwacje – napisał sąd w składzie z sędzią Kanafkiem. Wyrok ten pomógł skasować w SN Rzecznik Praw Obywatelskich. Myślę, że dorobek ten jest jednoznacznym dowodem na to jak znakomicie są przygotowani do pełnienia tych "zaszczytnych" stanowisk i daje rękojmię działania po linii mościwie nam panujących.

    Odpowiedz
  • stef(2019-07-24 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    Szmulik ma na imię Bogumił, nie Bogusław. Tak trudno sprawdzić przed opublikowaniem?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane