Kuratorzy: Potrzeba jasnych reguł kontaktów z dziećmi

autor: Patryk Słowik16.07.2019, 08:12; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:12
Szanse na uchwalenie ustawy w obecnej kadencji parlamentu są bliskie zeru. Wypracowane rozwiązania mogą jednak służyć w kolejnej kadencji.

Szanse na uchwalenie ustawy w obecnej kadencji parlamentu są bliskie zeru. Wypracowane rozwiązania mogą jednak służyć w kolejnej kadencji.źródło: ShutterStock

Cieszy to, że resort sprawiedliwości dostrzega potrzebę uregulowania działalności kuratorów przy sprawach dotyczących dzieci. Martwi to, że w projekcie ustawy o kuratorskiej służbie sądowej nie zajęto się najbardziej palącymi i występującymi w praktyce problemami. Taką ocenę ministerialnej propozycji przedstawiają sami kuratorzy.

W największym skrócie, projekt przewiduje możliwość składania przez kuratorów sądowych wniosków w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Dookreślono także zasady, według których kurator ma być obecny podczas spotkań rodziców z dziećmi. Zakres zmian zdaniem kuratorów jest jednak zbyt mały. Dlatego Krajowa Rada Kuratorów postanowiła przedstawić własną propozycję.

I tak, kuratorzy chcą, móc pozyskiwać informacje o wykonywaniu orzeczeń nie tylko od organów zajmujących się statutowo opieką i wychowaniem, lecz od ogółu podmiotów mogących je posiadać. Chodzi o to, by np. stowarzyszenia zajmujące się osobami uzależnionymi przekazywały kuratorom informacje.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane