statystyki

Tylko wpis do rejestru firm pozwala ustanowić prokurenta

autor: Sławomir Wikariak02.07.2019, 08:36; Aktualizacja: 02.07.2019, 08:48
Fundacja nie może ustanowić prokury, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej

Fundacja nie może ustanowić prokury, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Fundacja może ustanowić prokurę, ale tylko wówczas gdy prowadzi działalność gospodarczą. Liczy się tu wpis do rejestru przedsiębiorców, a nie postanowienia statutu. Nawet jeśli sąd przez pomyłkę wpisze prokurenta do Krajowego Rejestru Sądowego, to nie znaczy, że może on reprezentować fundację – wynika z niedawnego wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.

Przetarg miał wyłonić inżyniera kontraktu, który będzie nadzorował projekt „Lubuskie e-Zdrowie”. Startująca w nim firma nie miała wymaganego doświadczenia, dlatego postanowiła posłużyć się zasobami innej spółki. Na dowód tego, że rzeczywiście zostaną one jej użyczone, przedstawiła oświadczenie. Podpisał je prokurent, ale nie spółki, tylko fundacji będącej jej komplementariuszem.

Ustanowienie tej prokury rzeczywiście odnotowano w KRS fundacji. Zamawiający nabrał jednak wątpliwości, czy prokurę tę ustanowiono zgodnie z prawem. Przepisy pozwalają na to wyłącznie przedsiębiorcom, a fundacja nie widniała w rejestrze przedsiębiorców KRS. Sąd, do którego skierowano pytanie, przyznał, że wpis dotyczący ustanowienia prokury mógł nie mieć podstaw i prowadzi w tej sprawie postępowanie. Następnie poinformował o jego wykreśleniu, potwierdzając, że fundacja nigdy nie była wpisana do rejestru przedsiębiorców, a więc nie miała podstaw do powołania prokurenta.

Zamawiający wezwał spółkę do uzupełnienia dokumentów. Ta, w odpowiedzi, oświadczyła, że wpis w KRS jest wiążący. Na wszelki wypadek przedstawiła jednak pełnomocnictwo udzielone na wskazanego prokurenta przez samą spółkę (tym razem nie jej komplementariusza, czyli fundację).


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane