Nowelizacja Kodeksu karnego: Martwy i zbędny nowy typ kradzieży [OPINIA]

autor: dr Mikołaj Małecki, Paweł Marcin Dudek01.07.2019, 08:37; Aktualizacja: 01.07.2019, 08:37
Kradzież szczególnie zuchwała to niejedyny absurd z palety czynów przeciwko mieniu w niekonstytucyjnej co do trybu uchwalenia, a zaskarżonej do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta nowelizacji kodeksu karnego z 13 czerwca 2019 r.

Kradzież szczególnie zuchwała to niejedyny absurd z palety czynów przeciwko mieniu w niekonstytucyjnej co do trybu uchwalenia, a zaskarżonej do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta nowelizacji kodeksu karnego z 13 czerwca 2019 r.źródło: ShutterStock

Kradzież szczególnie zuchwała to niejedyny absurd z palety czynów przeciwko mieniu w niekonstytucyjnej co do trybu uchwalenia, a zaskarżonej do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta nowelizacji kodeksu karnego z 13 czerwca 2019 r.

Uwagę przykuwa także nowe przestępstwo polegające na „transakcji płatniczej przy użyciu pieniądza elektronicznego bez zgody osoby uprawnionej do dysponowania tym pieniądzem” (art. 279a k.k.). Powołany do życia przepis z pewnością nie obejmie, wbrew intencjom Ministerstwa Sprawiedliwości, kradzieży dokonanych za pomocą powszechnych w użyciu, zbliżeniowych kart płatniczych. W praktyce art. 279a k.k. jest niepotrzebny i będzie przepisem martwym.

Nowej regulacji poświęcono aż cztery na 58 stron uzasadnienia projektu (dla porównania o radykalnej przebudowie modelu kary łącznej nie wspomniano w ogóle). „Proponowana inicjatywa legislacyjna ma na celu prawnokarną ochronę klientów bankowości internetowej i osób korzystających z bankowości mobilnej oraz stanowi próbę kompleksowego uregulowania kwestii płatności za pomocą pieniądza elektronicznego” – czytamy w uzasadnieniu. W tym kontekście przywołano jednak definicję pieniądza elektronicznego z ustawy o usługach płatniczych (u.u.p.): jest to wartość pieniężna przechowywana elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawana, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowaną przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego (art. 2 pkt 21a u.u.p.).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • dawny 208 kk z 69 r.(2019-07-01 09:34) Zgłoś naruszenie 37

    Szczególnie zuchwała znaczy wyjątkowo bezczelna. Słuszne rozwiązanie. Nie krytykujcie wszystkich zmian bo narażacie się na śmieszność.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik(2019-07-01 11:22) Zgłoś naruszenie 54

    "Szczególnie zuchwała" tłumaczone przez "wyjątkowo bezczelna". Czyli niedookreślone wyjaśniane przez niedookreślone. Już wtedy mieliśmy problem z tym, czy konkretny czyn jest "zwyczajnie zuchwały", czy "szczególnie zuchwały". Nie ma mowy, by taki przepis przeszedł uczciwe badanie wedle kryterium "nullum crimen sine lege certa"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane