statystyki

Dżin z butelki ministra Ziobry. Słono zapłacimy za polityczne machinacje z modelem sądownictwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki28.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 28.06.2019, 11:14
Do tej pory obowiązywała linia, zgodnie z którą z Komisją Europejską możemy się spierać, ale orzeczenia TSUE musimy wykonywać. Ale jeśli trybunał luksemburski podtrzyma opinię rzecznika, to obóz rządowy stanie przed koniecznością poważnego zrewidowania porządku, który zaprowadził na najwyższych szczeblach sądownictwa

Do tej pory obowiązywała linia, zgodnie z którą z Komisją Europejską możemy się spierać, ale orzeczenia TSUE musimy wykonywać. Ale jeśli trybunał luksemburski podtrzyma opinię rzecznika, to obóz rządowy stanie przed koniecznością poważnego zrewidowania porządku, który zaprowadził na najwyższych szczeblach sądownictwaźródło: ShutterStock

Miało być uzdrowienie polskiego wymiaru sprawiedliwości, a zamiast tego za chwilę będziemy mieli niewyobrażalny chaos prawny. Oczywiście rząd będzie próbował wszelkich sztuczek, aby zminimalizować pole rażenia, ale faktem jest, że prędzej czy później przyjdzie nam słono zapłacić za polityczne machinacje z modelem sądownictwa.

Zapowiedź tego prawniczego armagedonu stanowi czwartkowa opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Dla większości prawników zapewne nie jest ona zaskoczeniem. Od początku podkreślano bowiem, że zarówno Izba Dyscyplinarna SN, jak i KRS w dzisiejszym kształcie na dłuższą metę nie mogą się ostać. Mówiono, że oba organy zostały obsadzone w wadliwy sposób, że nie są w pełni niezależne. I wszystkie te wątpliwości potwierdził w swojej opinii rzecznik TSUE. „(…) Sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych”. (…) Izba Dyscyplinarna polskiego SN nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii” – choćby te dwa fragmenty dobitnie świadczą o tym, że przedstawicielom rządu nie udało się przekonać Brukseli, iż w naszym kraju wszystko dzieje się zgodnie z poszanowaniem europejskich standardów.

Z politycznego punktu widzenia PiS udało się wypuścić dżina z butelki. Już wcześniej rząd argumentował, że TSUE, zajmując się sprawą praworządności, wykracza poza ramy unijnych traktatów. Takie właśnie było wczoraj stanowisko szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Według niego opinia jest niespójna, wychodzi poza prawo UE, a jej sedno to obrona patologii w polskim sądownictwie.

Prawda jest jednak taka, że PiS wprowadzał w KRS i SN zmiany kadrowe pod płaszczykiem reform instytucjonalnych. I teraz na rządzących się to mści. Rzecznik TSUE skwapliwie wykorzystał piłkę wystawioną przez polskie władze i strzelił gola. Jeśli rząd miał obawy, że unijny sąd zacznie przejmować kompetencje Trybunału Konstytucyjnego, to zaczynamy być świadkami tego procesu. Na naszych oczach TSUE stał się instytucją, która chce pilnować reguł gry. Czwartkowa opinia rzecznika nie ogranicza się do stwierdzenia, że coś jest niezgodne z unijnymi zasadami. Jeśli chodzi o KRS, jest tam również próba wskazania właściwego modelu takiej instytucji. Jeden z kluczowych wymogów to wybór takiego ciała przez środowisko sędziowskie. Kolejny – kadencje członków rady nie powinny być odnawiane tuż po wyborach.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (43)

  • tomek(2019-06-28 12:16) Zgłoś naruszenie 4313

    Było to już wielokrotnie wyjaśniane. W Niemczech system wygląda inaczej. W konstytucji jest zasada najlepszego kandydata i kraje związkowe też mają udział w wyborze. U nas wprowadzono ławników do Sądu Najwyższego, którzy sami mówią, że nie znają prawa ale sobie doczytają. Czy chcecie byc sądzeni przez takich ludzi?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bubel (2019-06-28 09:52) Zgłoś naruszenie 3510

    I kto za to zapłaci ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Brawo Ziobro(2019-06-28 12:45) Zgłoś naruszenie 3394

    Ministrze ZIOBRO ratuj Polskę przed takimi sądami!!!!! Ludzie naprawdę Pana popierają i Prezesa Kaczyńskiego. Słyszy się na ulicach w poczekalniach w sklepach jak ludzie mówią wreszcie się wzięli za te korporacje i sądy. Ludzie w Polsce nie mogą decydować o zmianach poprzez polityków WYBRANYCH bo jakiś trybunał nie wiadomo z skąd zmienia nam prawo, no co to ma być??? Jak korporacje utrudniają dostęp do zawodów to jest ok, jak sądy są nie reformowalne to jest ok, ale jak Ziobro próbuje naprawić to NIE.. koniec z dyktatem pseudo sądu! Ludzie wybrali ZIOBRĘ i jego reformy to pokazują wybory.. Panie ministrze czas zlekceważyć ten pseudo wyrok

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Taksobie(2019-06-28 13:32) Zgłoś naruszenie 3124

    A blokowanie młodym ludziom dostępu do zawodów prawniczych -notariuszy, adwokatów to jest zgodne z prawem unijnym?? Bo reformy Polaków rękami Ziobry to już nie są zgodne?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • jul(2019-06-28 12:40) Zgłoś naruszenie 309

    No właśnie z kim sypia zbyszek

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xyz(2019-06-28 11:01) Zgłoś naruszenie 2434

    Państwo redaktorzy. Myślę, ze trzeba iść za ciosem i wystąpić z pytaniem prejudycjalnym do TSUE czy sędziowie TK zostali powołani prawidłowo. Myślę że dla europejskiego sądu nie będzie problemu z jego zdelegalizowaniem. I tak po ostatecznym zakwestionowaniu przez TSUE wszystkich reform w obszarze sądownictwa Polska de fakto przestanie istnieć. Komuś na tym zależy. Do bezprawia, chaosu przyczynia się również nierzetelna publicystyka w tym obszarze w tym medium.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Patriota(2019-06-28 15:03) Zgłoś naruszenie 1929

    Czyj "dżin", czyja "butelka" - redaktorzyno?! Cała ta sprawa, to efekt szczucia na Polskę przez wiadomą grupę zdrajców odsuniętych od władzy, którzy powinni "odpowiadać " za ten bat do dyscyplinowania naszego kraju. To zdrajcy-szkodnicy powinni odpowiedzieć za to i wypić ten "dzin".

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • konik (2019-06-28 11:14) Zgłoś naruszenie 1942

    A jak Autorzy tego artykułu odniosą się do wypowiedzi z Ministerstwa Sprawiedliwości, ze powoływanie ciał analogicznych do polskiej KRS w innych krajach Unii Europejskiej jest o wiele bardziej uzależnione od władzy wykonawczej i ustawodawczej niż w Polsce po zmianach wprowadzonych przez obecny rząd? Jakiś czas temu też jakiś unijny Trybunał wypowiedział się co do niezależności prokuratury w Niemczech? Chetnie bym sobie poczytał na Waszych łamach analizę tego przypadku sporządzoną przez tych doktorów i profesorów prawa obojga, którzy niemal codziennie krytykują polskie reformy sądownictwa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • j.(2019-06-28 20:05) Zgłoś naruszenie 185

    No i co z tego? Dla wyborców PiS-u ważniejsze jest 500+, 13-tka dla emerytów, wcześniejszy wiek emerytalny itp., a jakimś "Armagedonem" w sądownictwie się nie będą przejmować i dalej będą krzyczeć: " Brawo PiS!", "Niech żyje ukochany Pan Prezes!" i głosować na tę partię. Pan Prezes o tym dobrze wie i może się śmiać z Armagedonów!

    Odpowiedz
  • ??!!(2019-06-28 14:48) Zgłoś naruszenie 1524

    No i stało się jasne : trzeba mieszać i mieszać w polskim kotle aby w nim wrzało i wrzało bo taki jest szwabski INTERES !!! Dlaczego Polska nie może rządzić własnym krajem? Dlaczego są tacy, którzy szczują zagranicą na własne GNIAZDO ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kaligula(2019-06-29 08:28) Zgłoś naruszenie 101

    nie wymagajcie od zera myslenia bo to nie jego dzialka myslenie

    Odpowiedz
  • jakjakitaki(2019-06-28 15:48) Zgłoś naruszenie 92

    obatel jak go trafi to doczyta a adwokaci zarobią na pozwach do instytucji unijnych.

    Odpowiedz
  • geodeta(2019-06-28 17:23) Zgłoś naruszenie 86

    Jeśli już to dżinn a nie dżin. Dżin to jałowcówka.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • nic nie potrafisz - zostań ministerem(2019-06-29 08:41) Zgłoś naruszenie 57

    Ziobro za co się bierze to .......przy. Zupełnie jak Tusk. Miał uwolnić rynek prawny - nie potrafił. Miał zrobić reformę prawa karnego - nie potrafił. Zabrał się za sądownictwo - nie potrafił nic sensownego zrobić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • konik(2019-06-28 16:54) Zgłoś naruszenie 516

    Ad jaaaaaaaaaaaa U nas też sędziowie mają głos decydujący. Mają większość w KRS.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-06-28 22:00) Zgłoś naruszenie 522

    Nie przeceniałbym wagi wypowiedzi, niesłusznie nazywanych wyrokami, doraźnego lewacko-liberalnego sądu politycznego, dla żartu nazywającego się Trybunałem Sprawiedliwości. Po pierwsze, nie mają jurysdykcji w sprawach polskiego wymiaru sprawiedliwości. Po drugie, tryb pytania prejudycjalnego został zastosowany wadliwie. Po trzecie. taki "prejudykat" nie jest w żaden sposób wiążący dla państwa polskiego. To tylko i wyłącznie bicie politycznej piany przed wyborami przez unijnych sojuszników totalitarnej opozycji i skundlonych polskojęzycznych pismaków

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz