statystyki

Rzecznik praw podatnika: Władza karze, nakazuje, ale także broni nas przed samą sobą

autor: Dr Hab. Dawid Sześciło25.06.2019, 10:39; Aktualizacja: 25.06.2019, 14:34
prawo5

prawo5źródło: ShutterStock

Wkrótce przybędzie nam kolejny specjalny rzecznik, tym razem chroniący podatników. Po co tworzyć nowe instytucje, kiedy można wzmacniać te istniejące i działające sprawnie?

W Bośni i Hercegowinie, ze względu na skomplikowany układ konstytucyjny wprowadzony po wojnie bałkańskiej w latach 90., funkcjonuje dziś aż 14 rządów na różnych poziomach władzy. Mieszkańcy Bośni powiadają więc, że każdy obywatel tego niewielkiego kraju ma statystycznie największą na świecie szansę, by przynajmniej raz w życiu objąć stanowisko ministerialne.

Jeżeli obecny trend się utrzyma, niebawem w Polsce równie wysokie będzie prawdopodobieństwo nominacji na stanowisko jakiegoś rzecznika. Oto bowiem rząd przyjął właśnie projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Instytucja ma działać nie tylko na poziomie centralnym, lecz również w każdym województwie poprzez sieć 16 zastępców i 32 przedstawicieli terenowych rzecznika. To kolejna – po rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców – instytucja tego typu, która ma się pojawić w obecnej kadencji parlamentu. Już wcześniej powołano do życia innych wyspecjalizowanych rzeczników – finansowego (wcześniej rzecznika ubezpieczonych) i praw pacjenta. Nie zapominajmy też o powiatowych rzecznikach konsumentów czy rzeczniku praw dziecka.

Wyspecjalizowane instytucje rzecznicze nie są polskim wynalazkiem. W Wielkiej Brytanii komisarz rozpatrujący skargi na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia funkcjonuje już od 1993 r. Komisarze parlamentarni stojący na straży przestrzegania wolności i praw przez siły zbrojne działają m.in. w Austrii czy w Niemczech. W Finlandii – obok ombudsmana do spraw konsumentów – istnieje także urząd rzecznika zajmującego się przeciwdziałaniem dyskryminacji. Podobna instytucja działa także w kraju, z którego idea ombudsmana się wywodzi, czyli Szwecji. Swoista moda na rzeczników do spraw różnych rozlewa się więc po całej Europie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-06-25 20:47) Zgłoś naruszenie 10

    Żaden rzecznik nigdy jeszcze nie zastąpił i nie zastąpi mądrego, rozważnego i powściągliwego ustawodawcy. Politycy powinni skoncentrować się na jakości tworzonego prawa, zamiast powodować jeszcze większy galimatias proceduralny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane