statystyki

Rzecznik praw podatnika: Władza karze, nakazuje, ale także broni nas przed samą sobą

autor: Dr Hab. Dawid Sześciło25.06.2019, 10:39; Aktualizacja: 25.06.2019, 14:34
prawo5

prawo5źródło: ShutterStock

Wkrótce przybędzie nam kolejny specjalny rzecznik, tym razem chroniący podatników. Po co tworzyć nowe instytucje, kiedy można wzmacniać te istniejące i działające sprawnie?

W Bośni i Hercegowinie, ze względu na skomplikowany układ konstytucyjny wprowadzony po wojnie bałkańskiej w latach 90., funkcjonuje dziś aż 14 rządów na różnych poziomach władzy. Mieszkańcy Bośni powiadają więc, że każdy obywatel tego niewielkiego kraju ma statystycznie największą na świecie szansę, by przynajmniej raz w życiu objąć stanowisko ministerialne.

Jeżeli obecny trend się utrzyma, niebawem w Polsce równie wysokie będzie prawdopodobieństwo nominacji na stanowisko jakiegoś rzecznika. Oto bowiem rząd przyjął właśnie projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Instytucja ma działać nie tylko na poziomie centralnym, lecz również w każdym województwie poprzez sieć 16 zastępców i 32 przedstawicieli terenowych rzecznika. To kolejna – po rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców – instytucja tego typu, która ma się pojawić w obecnej kadencji parlamentu. Już wcześniej powołano do życia innych wyspecjalizowanych rzeczników – finansowego (wcześniej rzecznika ubezpieczonych) i praw pacjenta. Nie zapominajmy też o powiatowych rzecznikach konsumentów czy rzeczniku praw dziecka.

Wyspecjalizowane instytucje rzecznicze nie są polskim wynalazkiem. W Wielkiej Brytanii komisarz rozpatrujący skargi na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia funkcjonuje już od 1993 r. Komisarze parlamentarni stojący na straży przestrzegania wolności i praw przez siły zbrojne działają m.in. w Austrii czy w Niemczech. W Finlandii – obok ombudsmana do spraw konsumentów – istnieje także urząd rzecznika zajmującego się przeciwdziałaniem dyskryminacji. Podobna instytucja działa także w kraju, z którego idea ombudsmana się wywodzi, czyli Szwecji. Swoista moda na rzeczników do spraw różnych rozlewa się więc po całej Europie.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-06-25 20:47) Zgłoś naruszenie 10

    Żaden rzecznik nigdy jeszcze nie zastąpił i nie zastąpi mądrego, rozważnego i powściągliwego ustawodawcy. Politycy powinni skoncentrować się na jakości tworzonego prawa, zamiast powodować jeszcze większy galimatias proceduralny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane