Premia z książeczki mieszkaniowej na opłatę uwłaszczeniową

autor: Julita Żylińska24.06.2019, 08:06; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:15
Wszystkie zmiany mają być zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Resort zakłada, że rząd przyjmie ten projekt w III kwartale.

Wszystkie zmiany mają być zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Resort zakłada, że rząd przyjmie ten projekt w III kwartale.źródło: ShutterStock

Jeszcze milion Polaków może być w posiadaniu książeczek mieszkaniowych, które weszły w obieg bankowy w latach 50. ubiegłego wieku. Gromadzone na nich oszczędności były oprocentowane i częściowo objęte premiami gwarancyjnymi państwa, by nie straciły na wartości. W czasach PRL książeczka była postrzegana jako przepustka do własnego M. Jednak inflacja w latach 80. i na początku 90. XX w., a także znaczny wzrost kosztów budowy i cen mieszkań w już rynkowej gospodarce rozwiał te nadzieje – wypłacana dziś średnia premia gwarancyjna stanowi równowartość ceny ok. 2 mkw mieszkania.

Z danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wynika, że na koniec grudnia 2018 r. nadal zarejestrowanych było 1 032 033 rachunków oszczędnościowych, a zgromadzone na nich środki to 532,8 mln zł. Średnia premia gwarancyjną w 2018 r. wyniosła 9315,4 zł wobec 8793,7 zł w 2017 r.

Obecnie właściciele książeczek (wystawionych do 23 października 1990 r.) są uprawnieni do premii gwarancyjnej, którą można uzyskać w przypadku realizacji określonego celu mieszkaniowego lub od 2009 r. także remontu (m.in. wymiana okien). W ubiegłym roku RPO alarmował, że obywatele skarżą się, że każdy rok utrzymywania książeczki powoduje kolejne straty. A nie mogą jej wykorzystać na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych, ponieważ nie są w stanie zrealizować żadnej z czynności uprawniającej do uzyskania premii.

Samo ministerstwo zauważa, że w kolejnych latach liczba likwidowanych książeczek przy utrzymaniu niezmienionych rozwiązań prawnych może nadal się zmniejszać. – Prawdopodobnie przyczyną tego jest „wyczerpanie się” katalogu czynności uprawniających do realizacji książeczki. Większość pozycji w nim odnosi się do zakupu mieszkania lub uzyskania go w TBS i cel ten został w dużym stopniu osiągnięty. Natomiast właściciele mieszkań mają mocno ograniczone możliwości uzyskania premii gwarancyjnej. Katalog czynności umożliwiający ubieganie się o wypłatę premii gwarancyjnej nie był zmieniany od 2008 r. – tłumaczy MIR.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ad(2019-06-24 17:40) Zgłoś naruszenie 10

    Majac caly wklad Spoldzienie dazyly do tego by przelac na ich konnto wklad ,ale mieszkania dalej nie bylo.Ludzie mysleli ,ze sad pomoze. Czy ktos wygral ze Spoldzielnia i ma kaucje gwarancyjna.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane