Czy wskazanie błędnego adresu pozwanego to oszustwo

autor: Szymon Cydzik12.06.2019, 20:00
Zdaniem adwokata Zbigniewa Krügera choć samo podanie nieprawidłowego adresu jest niewątpliwie nadużyciem procesowym i działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego, trudno mówić w tym wypadku o oszustwie czy nawet bardziej ogólnie – o przestępstwie.

Zdaniem adwokata Zbigniewa Krügera choć samo podanie nieprawidłowego adresu jest niewątpliwie nadużyciem procesowym i działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego, trudno mówić w tym wypadku o oszustwie czy nawet bardziej ogólnie – o przestępstwie.źródło: ShutterStock

Celowe wprowadzenie sądu w błąd co do miejsca zamieszkania strony przeciwnej może rodzić odpowiedzialność z art. 286 kodeksu karnego.

Zabieg taki ułatwia uzyskanie wyroku zaocznego. Ponieważ pozwany nie otrzymuje wezwań do sądu (bo trafiają one pod inny adres) i nie stawia się na rozprawach – nie broni swoich racji, a o zapadłym wyroku dowiaduje się dopiero, gdy komornik wszczyna przeciw niemu egzekucję. Praktyka taka była częsta w początkach funkcjonowania e-sądu. Sąd ten wydawał nakaz zapłaty, a druga strona nie zaskarżała go, gdyż nie został jej doręczony. Jak wskazuje dr Magdalena Matusiak-Frącczak, adwokat, ostatnio można zauważyć nawrót tej plagi.

Jest to niewątpliwie działanie nieuczciwe, czy jednak wyczerpuje ustawowe znamiona oszustwa? Przestępstwo to jest definiowane w art. 286 kodeksu karnego, który mówi o „doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem”. Mecenas Matusiak-Frącczak podkreśla, że wszystko zależy więc od tego, czy wyrok sądu stanowi „rozporządzenie cudzym mieniem”.

Zdaniem adwokata Zbigniewa Krügera choć samo podanie nieprawidłowego adresu jest niewątpliwie nadużyciem procesowym i działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego, trudno mówić w tym wypadku o oszustwie czy nawet bardziej ogólnie – o przestępstwie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Jurek5(2019-06-12 20:38) Zgłoś naruszenie 212

  Gdyby Państwo młodzi adwokaci zamiast się wymądrzać poczytali dotychczasowe orzecznictwo SN, to by wiedzieli że SN wielokrotnie odpowiadał na to ich wielkie pytanie - czy wyrok sądu cywilnego jest rozporządzeniem mieniem. Dla leniwych - nie, nie jest. Orzeczenie sądu cywilnego jako orzeczenie deklaratoryjne niczym nie rozporządza, a tylko urzędowo potwierdza czy komuś się świadczenie należy czy nie (np. V KK 419/11). Miłej lektury, proponuję najpierw poczytać i pomyśleć, a potem się wymądrzać.

  Odpowiedz
 • t(2019-06-13 07:51) Zgłoś naruszenie 70

  Kto tworzy takie niedorzeczne prawo? Tym bardziej, że rozwiązanie jest bajecznie proste. Obowiązek meldunkowy, jeżeli przebywa się poza stałym miejscem zamieszkania pow. 2 tygodni. Obowiązek uproszczony, bez zmiany dowodu, tylko w rejestrach urzędu. Adres wydawany każdemu, kto ma interes prawny, po uprzednim złożeniu wniosku imiennego ze wskazaniem celu. I wtedy wysłanie na adres ujawniony w rejestrze ma skutek doręczenia skutecznego. Doręczenie na inny adres - nie ma żadnego skutku. Proste?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • adwokacinka(2019-06-13 14:48) Zgłoś naruszenie 20

  Ad Jurek5 akurat orzeczenie spadkowe jest wybitnie deklaratoryjne.

  Odpowiedz
 • Ziomal(2019-06-13 18:26) Zgłoś naruszenie 20

  Jeżeli takie jest rozumowanie prawników to już lepiej zlikwidować tzw wymiar sprawiedliwości i odwoływac się do zdrowego rozsądku. Celowe podanie fałszywego adresu jest oszustwem ! Powinno byc karane z urzędu. A wyro sądu niesie konsekwencje materialne !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • adwokacinka(2019-06-13 12:36) Zgłoś naruszenie 10

  Ad Jurek5 Sam się dokształć. Akurat V KK 419/11 stanowi dokładnie odwrotność tego, co napisałeś

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Arletta Bolesta(2019-06-14 01:41) Zgłoś naruszenie 01

  Kwestia też jak najbardziej aktualna w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane