Czy wskazanie błędnego adresu pozwanego to oszustwo

autor: Szymon Cydzik12.06.2019, 20:00
Zdaniem adwokata Zbigniewa Krügera choć samo podanie nieprawidłowego adresu jest niewątpliwie nadużyciem procesowym i działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego, trudno mówić w tym wypadku o oszustwie czy nawet bardziej ogólnie – o przestępstwie.

Zdaniem adwokata Zbigniewa Krügera choć samo podanie nieprawidłowego adresu jest niewątpliwie nadużyciem procesowym i działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego, trudno mówić w tym wypadku o oszustwie czy nawet bardziej ogólnie – o przestępstwie.źródło: ShutterStock

Celowe wprowadzenie sądu w błąd co do miejsca zamieszkania strony przeciwnej może rodzić odpowiedzialność z art. 286 kodeksu karnego.

Zabieg taki ułatwia uzyskanie wyroku zaocznego. Ponieważ pozwany nie otrzymuje wezwań do sądu (bo trafiają one pod inny adres) i nie stawia się na rozprawach – nie broni swoich racji, a o zapadłym wyroku dowiaduje się dopiero, gdy komornik wszczyna przeciw niemu egzekucję. Praktyka taka była częsta w początkach funkcjonowania e-sądu. Sąd ten wydawał nakaz zapłaty, a druga strona nie zaskarżała go, gdyż nie został jej doręczony. Jak wskazuje dr Magdalena Matusiak-Frącczak, adwokat, ostatnio można zauważyć nawrót tej plagi.

Jest to niewątpliwie działanie nieuczciwe, czy jednak wyczerpuje ustawowe znamiona oszustwa? Przestępstwo to jest definiowane w art. 286 kodeksu karnego, który mówi o „doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem”. Mecenas Matusiak-Frącczak podkreśla, że wszystko zależy więc od tego, czy wyrok sądu stanowi „rozporządzenie cudzym mieniem”.

Zdaniem adwokata Zbigniewa Krügera choć samo podanie nieprawidłowego adresu jest niewątpliwie nadużyciem procesowym i działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego, trudno mówić w tym wypadku o oszustwie czy nawet bardziej ogólnie – o przestępstwie.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Jurek5(2019-06-12 20:38) Zgłoś naruszenie 211

  Gdyby Państwo młodzi adwokaci zamiast się wymądrzać poczytali dotychczasowe orzecznictwo SN, to by wiedzieli że SN wielokrotnie odpowiadał na to ich wielkie pytanie - czy wyrok sądu cywilnego jest rozporządzeniem mieniem. Dla leniwych - nie, nie jest. Orzeczenie sądu cywilnego jako orzeczenie deklaratoryjne niczym nie rozporządza, a tylko urzędowo potwierdza czy komuś się świadczenie należy czy nie (np. V KK 419/11). Miłej lektury, proponuję najpierw poczytać i pomyśleć, a potem się wymądrzać.

  Odpowiedz
 • t(2019-06-13 07:51) Zgłoś naruszenie 60

  Kto tworzy takie niedorzeczne prawo? Tym bardziej, że rozwiązanie jest bajecznie proste. Obowiązek meldunkowy, jeżeli przebywa się poza stałym miejscem zamieszkania pow. 2 tygodni. Obowiązek uproszczony, bez zmiany dowodu, tylko w rejestrach urzędu. Adres wydawany każdemu, kto ma interes prawny, po uprzednim złożeniu wniosku imiennego ze wskazaniem celu. I wtedy wysłanie na adres ujawniony w rejestrze ma skutek doręczenia skutecznego. Doręczenie na inny adres - nie ma żadnego skutku. Proste?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • adwokacinka(2019-06-13 14:48) Zgłoś naruszenie 20

  Ad Jurek5 akurat orzeczenie spadkowe jest wybitnie deklaratoryjne.

  Odpowiedz
 • adwokacinka(2019-06-13 12:36) Zgłoś naruszenie 10

  Ad Jurek5 Sam się dokształć. Akurat V KK 419/11 stanowi dokładnie odwrotność tego, co napisałeś

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ziomal(2019-06-13 18:26) Zgłoś naruszenie 10

  Jeżeli takie jest rozumowanie prawników to już lepiej zlikwidować tzw wymiar sprawiedliwości i odwoływac się do zdrowego rozsądku. Celowe podanie fałszywego adresu jest oszustwem ! Powinno byc karane z urzędu. A wyro sądu niesie konsekwencje materialne !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Arletta Bolesta(2019-06-14 01:41) Zgłoś naruszenie 01

  Kwestia też jak najbardziej aktualna w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane