statystyki

TK: Sądy karne nadmiernie krępowane przez ustawodawcę

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.06.2019, 07:56; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:57
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: ShutterStock

Obywatele nie mogą być pozbawiani wolności na podstawie decyzji ustawodawcy, a sąd karny nie może być sprowadzany do roli notariusza. Tym samym kodeks karny nie może ograniczać swobody orzekania poprzez nakazanie sądowi połączenia kary ograniczenia wolności i pozbawienia wolności oraz wymierzenia w ich miejsce kary łącznej pozbawienia wolności. To sedno wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

TK pochylał się nad pytaniami Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Oba bowiem powzięły wątpliwości co do zgodności z ustawą zasadniczą art. 87 par. 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, gdy dochodzi do skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności, sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przy czym miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności. Obu sądom nie spodobał się wynikający z tej regulacji automatyzm. Zastanawiały się, czy nie prowadzi on do wyłączenia sądowej gwarancji kontroli merytorycznej przesłanek wymierzenia kary izolacyjnej. „W sytuacji, gdy w grę wchodzi decydowanie o tak istotnej konstytucyjnie wartości, jaką jest wolność osobista człowieka, całkowite abstrahowanie od sylwetki kryminologicznej, właściwości, warunków osobistych i postawy skazanego w konkretnej sprawie wydaje się wątpliwe” – czytamy w uzasadnieniu jednego z pytań.

Wątpliwości te podzielił wczoraj sąd konstytucyjny i uznał art. 87 par. 1 k.k. za niezgodny z art. 45 ust. 1 oraz art. 175 ust. 1 konstytucji. Pierwszy z nich mówi o prawie do sprawiedliwego procesu, a drugi o tym, że wymiar sprawiedliwości w naszym kraju sprawują sądy.

Uzasadniając wczorajszy wyrok Piotr Pszczółkowski, sędzia sprawozdawca, powołał się na dotychczasowe orzecznictwo trybunału. Wynika z niego, że jednym z najważniejszych środków gwarantujących ochronę wolności osobistej przed nieuzasadnionym jej pozbawieniem jest pełna, realna sądowa kontrola nad przesłankami wymierzania tego typu kary.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane