statystyki

TK: Sądy karne nadmiernie krępowane przez ustawodawcę

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.06.2019, 07:56; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:57
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: ShutterStock

Obywatele nie mogą być pozbawiani wolności na podstawie decyzji ustawodawcy, a sąd karny nie może być sprowadzany do roli notariusza. Tym samym kodeks karny nie może ograniczać swobody orzekania poprzez nakazanie sądowi połączenia kary ograniczenia wolności i pozbawienia wolności oraz wymierzenia w ich miejsce kary łącznej pozbawienia wolności. To sedno wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

TK pochylał się nad pytaniami Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Oba bowiem powzięły wątpliwości co do zgodności z ustawą zasadniczą art. 87 par. 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, gdy dochodzi do skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności, sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przy czym miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności. Obu sądom nie spodobał się wynikający z tej regulacji automatyzm. Zastanawiały się, czy nie prowadzi on do wyłączenia sądowej gwarancji kontroli merytorycznej przesłanek wymierzenia kary izolacyjnej. „W sytuacji, gdy w grę wchodzi decydowanie o tak istotnej konstytucyjnie wartości, jaką jest wolność osobista człowieka, całkowite abstrahowanie od sylwetki kryminologicznej, właściwości, warunków osobistych i postawy skazanego w konkretnej sprawie wydaje się wątpliwe” – czytamy w uzasadnieniu jednego z pytań.

Wątpliwości te podzielił wczoraj sąd konstytucyjny i uznał art. 87 par. 1 k.k. za niezgodny z art. 45 ust. 1 oraz art. 175 ust. 1 konstytucji. Pierwszy z nich mówi o prawie do sprawiedliwego procesu, a drugi o tym, że wymiar sprawiedliwości w naszym kraju sprawują sądy.

Uzasadniając wczorajszy wyrok Piotr Pszczółkowski, sędzia sprawozdawca, powołał się na dotychczasowe orzecznictwo trybunału. Wynika z niego, że jednym z najważniejszych środków gwarantujących ochronę wolności osobistej przed nieuzasadnionym jej pozbawieniem jest pełna, realna sądowa kontrola nad przesłankami wymierzania tego typu kary.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane