statystyki

System zamówień publicznych w Polsce kończy ćwierć wieku

autor: Sławomir Wikariak06.06.2019, 20:00
W poniedziałek minie 25 lat od uchwalenia ustawy o zamówieniach publicznych, pierwszych przepisów regulujących zasady wydatkowania pieniędzy przez administrację publiczną.

W poniedziałek minie 25 lat od uchwalenia ustawy o zamówieniach publicznych, pierwszych przepisów regulujących zasady wydatkowania pieniędzy przez administrację publiczną.źródło: ShutterStock

W poniedziałek minie 25 lat od uchwalenia ustawy o zamówieniach publicznych, pierwszych przepisów regulujących zasady wydatkowania pieniędzy przez administrację publiczną.

Jak zmieniał się rynek zamówień publicznych przez te ćwierć wieku, jakie wyzwania stoją przed nim w najbliższej przyszłości – to pytania, na które będą szukać odpowiedzi uczestnicy konferencji „Przeszłość dla przyszłości. Dwadzieścia pięć lat polskich zamówień publicznych”.

– Na pewno nie były to lata zmarnowane. Udało się wprowadzić i trwale wmontować w struktury państwa system zamówień odpowiadający wymogom i normom europejskim, powołać dobrze funkcjonujące instytucje (np. Krajową Izbę Odwoławczą), wykreować znaczące grono wysokiej klasy specjalistów. A co najważniejsze – stworzyć jeden z największych w Europie, dynamicznych rynków zamówień publicznych, którego wartość od kilku lat oscyluje w okolicy 150 mld. zł. Porównując rok 1994 z 2019, można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że w sferze zakupów publicznych dokonała się swoista rewolucja i powstała całkowicie nowa jakościowo sytuacja – mówi Tomasz Czajkowski, były wieloletni prezes Urzędu Zamówień Publicznych, a dzisiaj redaktor naczelny miesięcznika „Zamówienia Publiczne Doradca”, który organizuje konferencję. Partnerami są Grupa Doradcza Sienna, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Konsultantów Zamówień Publicznych oraz Katedra Prawa Administracyjnego Uczelni Łazarskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Hubert Nowak, prezes UZP.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane