Samorząd może spowodować wszczęcie postępowania karnego wobec przedsiębiorcy, który wyzbył się majątku

autor: Marcin Nagórek04.06.2019, 09:16; Aktualizacja: 04.06.2019, 09:16
Zatem w przypadku opisanym przez przedsiębiorcę możliwe jest co prawda przypisanie mu winy, jednak kwestią otwartą pozostaje wymiar kary.

Zatem w przypadku opisanym przez przedsiębiorcę możliwe jest co prawda przypisanie mu winy, jednak kwestią otwartą pozostaje wymiar kary.źródło: ShutterStock

Gmina jako oskarżyciel posiłkowy chce doprowadzić do wszczęcia postępowania karnego przeciwko mojej osobie o czyn z art. 300 kodeksu karnego. Chodzi o darowiznę nieruchomości lokalowej dla dziecka, co miało uchronić majątek przed wierzycielami firmy. Mam kilkadziesiąt tysięcy długu z tytułu kar nałożonych w związku z zamówieniami publicznymi. Czy grozi mi odpowiedzialność karna?

Tak, istnieje ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej przez przedsiębiorcę, który wyzbył się składnika swojego majątku. Jednak ostateczna ocena tego działania należeć będzie do sądu, który będzie analizował konkretny stan faktyczny.

Zacznijmy od tego, że poszkodowany podmiot (czy to osoba fizyczna, czy prawna) ma prawną możliwość występowania w postępowaniu karnym przeciwko sprawcy potencjalnego przestępstwa, w tym czynu opisanego w podanym zapytaniu. Uprawnienie takie wynika z art. 53 kodeksu postępowania karnego. Stanowi on, że w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego, obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Zapewne więc taki status posiada poszkodowana gmina.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane