Wynagrodzenia prawników: Procent od wygranej sprawy nie narusza prawa

autor: Michał Culepa04.06.2019, 07:30; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:35
PG podnosił rażącą niezgodność z prawem orzeczenia apelacyjnego, wskazując, że taki sposób ustalenia wynagrodzenia za usługi prawnicze jest niezgodny z przepisami

PG podnosił rażącą niezgodność z prawem orzeczenia apelacyjnego, wskazując, że taki sposób ustalenia wynagrodzenia za usługi prawnicze jest niezgodny z przepisamiźródło: ShutterStock

Prawnik może otrzymać wynagrodzenie po wygranej sprawie ustalone jako procent od kwoty, jaką uzyskał w sądzie dla swoich klientów. Nie jest to sprzeczne z prawem – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był pozew, jaki wytoczył przeciwko małżeństwu J. Paweł Z., właściciel kancelarii prawnej specjalizującej się w odszkodowaniach. Wcześniej prowadził on sprawę o wypłatę odszkodowania za śmierć syna państwa J. W efekcie jego działań sąd zasądził od ubezpieczyciela ponad 31 tys. zł. Wówczas Paweł Z. zażądał zapłaty umówionego wynagrodzenia, które miało stanowić 30 proc. uzyskanej sumy odszkodowania, powiększonej o VAT. Jednak klienci odmówili zapłaty tak ustalonego wynagrodzenia, a sprawa ostatecznie trafiła do sądu. Tu orzeczenia były różne: najpierw właściciel kancelarii przegrał, ale jego apelacja odniosła skutek i Sąd Okręgowy w Białymstoku zasądził na jego rzecz żądaną kwotę.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia do akcji wkroczył prokurator generalny, zaskarżając wyrok białostockiego sądu skargą nadzwyczajną do SN. PG podnosił rażącą niezgodność z prawem orzeczenia apelacyjnego, wskazując, że taki sposób ustalenia wynagrodzenia za usługi prawnicze jest niezgodny z przepisami, tym bardziej że – jak argumentowano w procesie – Paweł Z. w istocie samodzielnie nie prowadził sprawy. Nie miał bowiem uprawnień adwokackich ani radcowskich, a całość procesu odszkodowawczego spoczywała na barkach ustanowionego z urzędu radcy prawnego. Pan Z. pełnił więc w istocie jedynie rolę pośrednika i nie powinien uzyskiwać tak wysokiego wynagrodzenia za swoje usługi.

SN nie podzielił jednak opinii prokuratora generalnego i skargę oddalił.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • obserwator(2019-06-04 08:19) Zgłoś naruszenie 72

  To powinno się zezwolić na samodzielna prowadzenie spraw, przez takie osoby, jakie sobie klient wybierze. Udawana troska o dobro klienta jest żałosna, bo przecież wszyscy wiedzą o co w tym chodzi. Jakoś dziwnym trafem ten sam klient jako osoba fizyczna może sobie ustanowić dowolnego pełnomocnika i przez tego pełnomocnika roztrwonić cały swój majątek. Nie ma tu wymogu profesjonalizacji pełnomocnika. Ten sam klient może swoje pieniądze przegrać w kasynie, albo na giełdzie. Może je zakopać w ogródku i zapomnieć o nich. Może osobiście przegrać każdą sprawę cywilną w sądzie. Ale nie może sobie swobodnie wybrać pełnomocnika w sprawie cywilnej, bo taka jest troska o jego kasę, akurat w takim przypadku :))). My to naprawdę widzimy i wiemy o co chodzi. Więc nie obrażajcie naszego intelektu takimi przepisami.

  Odpowiedz
 • Cynizm i Ironia(2019-06-04 08:43) Zgłoś naruszenie 63

  ...Pytam się Was -ile lat się trzeba uczyć aby takie orzeczenia wydawać? Zacznijmy od tego że w Polsce jest przymus adwokacki co dowodzi iz nie ma w tu i nie było demokracji.- jesteście przeciwni ,uważacie że plote bzdety ?--no to cytat ;"jak będą się sądzić o to to podniesiemy koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. --Kto to ogłosił!. Ludziom pozamykano droge do Sądów ze względów ekonomicznych ,osadzenie nieuczciwości przestało być opłacalne a człowiek który był wykonawca tej sentencji o ironio protestował w Żorach o lepszy dostęp obywateli do Sądów i łamanie Konstytucji

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • mec (2019-06-04 09:37) Zgłoś naruszenie 11

  Oczywiście ta biedna rodzina została zmuszona do zawarci t=umowy sukcess fee. Zapewne byłaby bardziej zainteresowana aby zapłaci z góry z koszty zastępstwa, płacić za rozprawy, płacić opłaty sądowe i koszty biegłych. Otóż nie. Umowy o sucess fee funkcjonują, bo jest na nie zapotrzebowanie na rynku. Klienci nie są pewnie wyniku swojej sprawy sądzie (i słusznie) i wolą aby kto inny poniósł ryzyko. Normalny rynkowy mechanizm. Jeśli zlikwidujemy ten mechanizm to ubezpieczyciele mogą otwierać szampana, bo liczba praw o odszkodowania poleci na łeb na szyję w dół.

  Odpowiedz
 • mec (2019-06-04 09:37) Zgłoś naruszenie 31

  Oczywiście ta biedna rodzina została zmuszona do zawarci t=umowy sukcess fee. Zapewne byłaby bardziej zainteresowana aby zapłaci z góry z koszty zastępstwa, płacić za rozprawy, płacić opłaty sądowe i koszty biegłych. Otóż nie. Umowy o sucess fee funkcjonują, bo jest na nie zapotrzebowanie na rynku. Klienci nie są pewnie wyniku swojej sprawy sądzie (i słusznie) i wolą aby kto inny poniósł ryzyko. Normalny rynkowy mechanizm. Jeśli zlikwidujemy ten mechanizm to ubezpieczyciele mogą otwierać szampana, bo liczba praw o odszkodowania poleci na łeb na szyję w dół.

  Odpowiedz
 • Hm -nie udawaj wiec Pan(2019-06-04 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  do mec --ale jak już będziesz chciał złożyć kasacje to nie znajdziesz prawnika któremu bez zabulenia forsy za zaległą sprawę apelacyjną nie zlecisz kasacji. Ludzie rezygnowali z kasacji właśnie dlatego że im sie procesy przestały ekonomicznie opłacać. Sam w takie sytuacji byłem

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hmm(2019-06-04 11:42) Zgłoś naruszenie 20

  Panie Mecenasie -po wypadku samochodowym gdy bylem w szoku holowniczy podsunął mi doc z którego wynikał ze nie tylko zapłacę za holowanie ale również 25% za doradztwo prawne i do dzis nie wiem czy nie chcieli 25% od wartości także nowego mojego auta--złożyłem wadę oświadczenia woli i poinformowałem prokuratora . Na kopi był podpisany mecenas którego przy wypadku nie było.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • żenia(2019-06-04 21:37) Zgłoś naruszenie 60

  demokracji nigdy nie BYŁO i NIE BĘDZIE. należy zmienić Konstytucje --- jest XXI wiek --- czas skończyć z bałamutnym CIEMNOGRODEM.!!! z zakochanymi w sobie i ......styropianie.!!

  Odpowiedz
 • Petroniusz(2019-06-05 18:12) Zgłoś naruszenie 10

  Dobrze że wogóle wynagrodzenie pobierane przez prawników nie narusza prawa. Jak się czyta cały ten hejt ludzi, którzy mają chore wyobrażenie o niebotycznych zarobkach prawników to widać w tym wyłącznie typową Polską zawiść. A sami Ci co to piszą kasują ile wlezie i oskubią każdego jak się tylko da.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane