Liczba skarg na komorników maleje, opłaty spadły. Mamy największą w historii III RP liczbę kancelarii komorniczych i najlepszy wskaźnik, jeżeli chodzi o egzekucje - powiedział w poniedziałek Patryk Jaki podsumowując swoją pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jaki uzyskał mandat europosła w wyborach do Parlamentu Europejskiego, startując z trzeciego miejsca z listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. W poniedziałek wiceminister zorganizował konferencję podsumowującą swoją pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz działania w komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Podczas konferencji wśród reform, które udało się przeprowadzić, Jaki zwrócił uwagę na reformę komorniczą. "To były dwie nowe ustawy, ustawy, które wprowadzały całkowicie nową jakość, jeżeli chodzi o funkcjonowanie systemu egzekucyjnego, pisane na nowo, od początku" - powiedział Jaki.

Patryk Jaki stwierdził, że pomimo tego, iż reforma była krytykowana, to po zmianie prawa okazało się, że egzekucje są teraz "bardziej humanitarne". Podkreślił też, że dzięki reformie w znaczący sposób udało się ograniczyć system rolowania długów.

"Czynności egzekucyjne są nagrywane z mocy ustawy, dlatego są bardziej humanitarne, są tańsze, a człowiek, który ma problem, może uzyskać drugą szansę. Działania egzekucyjne są dużo bardziej skuteczne. Jest więcej kancelarii, większa rywalizacja. To jest rzecz, którą naprawdę udało się zrobić. Dane z dzisiaj to dokładnie pokazują" - powiedział Jaki.

Mówiąc o swojej pracy w resorcie Jaki zwrócił również uwagę, że prowadził projekt dot. ustawy zakazującej odbierania dzieci rodzicom z powodu biedy rodziców. Podkreślił, że trzeba było skończyć z tym "haniebnym procederem" oraz, że ustawę udało się przeprowadzić. "W zeszłym roku jak i w tym roku jest zero. Zero dzieci odebranych z biedy" - mówił Jaki.