statystyki

O powstrzymywaniu „ideologii LGBT” przez samorządy [FELIETON]

autor: Dr Hab. Dawid Sześciło28.05.2019, 09:33; Aktualizacja: 28.05.2019, 09:46
Kwestia uchwał w sprawie rzekomej inwazji „ideologii LGBT” jest więc kolejnym argumentem na rzecz odejścia od ograniczonego modelu obywatelskiej kontroli sądowej aktów organów samorządowych.

Kwestia uchwał w sprawie rzekomej inwazji „ideologii LGBT” jest więc kolejnym argumentem na rzecz odejścia od ograniczonego modelu obywatelskiej kontroli sądowej aktów organów samorządowych.źródło: ShutterStock

Granicą samorządowej ekspresji są wartości, zasady, a zwłaszcza wolności i prawa konstytucyjne, a ostatnie uchwały wzbudzają poważne wątpliwości w tym względzie.

P rzede mną leży wydrukowana kopia stanowiska Rady Powiatu Świdnickiego „w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Podobne uchwały w ostatnim czasie przyjęły m.in. Ostrów Lubelski, powiat rycki czy nawet Sejmik Województwa Lubelskiego. Patrzę na ten dokument i zastanawiam się, czy cokolwiek z niego rozumiem, a przecież język polski nie jest mi obcy. Tekst brzmi jak wyjęty żywcem z prześmiewczych internetowych generatorów skrajnie prawicowej propagandy. Pojawia się „ideologia LGBT”, „instalowanie funkcjonariuszy poprawności politycznej”, „homopropaganda” oraz „wczesna seksualizacja polskich dzieci”. Wisienką na torcie jest odwoływanie się do setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz tajemniczej „105. rocznicy chrztu Polski”. Doprawdy nie wiem, z jakich podręczników historii (lub matematyki) korzystali autorzy tej uchwały, bo większość historyków upiera się jednak przy roku 966 jako dacie tego ostatniego wydarzenia.

Być może rzeczona uchwała powinna zajmować wyłącznie satyryków lub badaczy języka politycznej propagandy. Wszak mamy do czynienia z aktami pozbawionymi bezpośrednich skutków prawnych. Uchwały te nie są aktami prawa miejscowego, nie mają charakteru władczego, nie ograniczają niczyich praw i nie kreują żadnych obowiązków. Nie sposób ich traktować także jako tzw. uchwał kierunkowych w rozumieniu art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym czy art. 12 pkt 4 ustawy o samorządzie powiatowym. Nie mogą więc być traktowane jako wiążące wskazanie kierunków działania organów wykonawczych: wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz zarządów powiatów. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z wypowiedziami o wartości normatywnej i mocy sprawczej równej uchwale rady gminy postulującej wystąpienie opadów deszczu w obliczu suszy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Atom(2019-05-28 14:14) Zgłoś naruszenie 497

  LGBT to dzisiejsza 5 kolumna i homoterror, to kolejny atak na cywilizację, a nie żadne prawa wolnościowe.

  Odpowiedz
 • Ręce Opadają(2019-05-28 12:46) Zgłoś naruszenie 329

  Jeśli, autorze, nie ogarniasz czym jest „ideologia LGBT”, „instalowanie funkcjonariuszy poprawności politycznej”, „homopropaganda” etc to może zmień zawód na taki, w którym będziesz poznawczo sprawniejszy

  Odpowiedz
 • LGBT to dno i oszustwo(2019-05-28 14:26) Zgłoś naruszenie 318

  W Gdańsku przeszedł Marsz LGBT pod hasłem “Miłość może tylko łączyć” - jawnie naśmiewano się z religii katolickiej i to w wyjątkowo obrzydliwy sposób. Są skargi do prokuratury.

  Odpowiedz
 • ręce na podłodze(2019-05-28 13:25) Zgłoś naruszenie 207

  "autor" ma doktorat i habilitację. Cienko z polską nauką, oj cienko

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Co za 'hipochondria'(2019-05-28 14:16) Zgłoś naruszenie 177

  A wartości normalnej rodziny i chrześcijańskie wartości ,z których Europa wyrosła to sobie autor pogrzebał, bo tak mu wygodnie i będzie poprawnie politycznie. To co zdrowe trzeba rozp.... .

  Odpowiedz
 • Kryst-39(2019-05-28 17:37) Zgłoś naruszenie 118

  Do komentarza "Ręce opadają": Kapitalna odpowiedź, tylko pogratulować! A tak na marginesie. Jakich to mamy "wykształciuchów" - prawników, którzy nie rozumieją, czym jest ta fanatyczna, idiotyczna "ideologia LGBT+" i czym chce "ubogacić" społeczeństwo.

  Odpowiedz
 • TW bertrand(2019-05-28 16:41) Zgłoś naruszenie 89

  Nie ma tu nic śmiesznego - samorządy to dość wierne lustro lokalnej Polski i Polaków. Raczej przerażające.

  Odpowiedz
 • LRY(2019-05-28 21:00) Zgłoś naruszenie 73

  jestem z Ryk cieszy mnie ta uchwała ....stop pedalstwu

  Odpowiedz
 • md(2019-05-29 06:24) Zgłoś naruszenie 31

  Bardzo lubię ryckie żółte sery. Być może dlatego tam robią takie dobre, bo jak widać nie mają nasr... w głowach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane