statystyki

Ast o nowelizacji KK: Dobrze, że czynnik społeczny wskazuje na błędy [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak23.05.2019, 07:41; Aktualizacja: 23.05.2019, 09:05
- Proces legislacyjny trwa. Jeśli są niedociągnięcia, jest jeszcze czas na ich naprawienie - mówi w rozmowie z DGP Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej.

- Proces legislacyjny trwa. Jeśli są niedociągnięcia, jest jeszcze czas na ich naprawienie - mówi w rozmowie z DGP Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

- Proces legislacyjny trwa. Jeśli są niedociągnięcia, jest jeszcze czas na ich naprawienie - mówi w rozmowie z DGP Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej.

Krakowski Instytut Prawa Karnego przygotował ekspertyzę wskazującą ogromną liczbę błędów, luk i niekonsekwencji w przyjętej w ekspresowym tempie przez Sejm nowelizacji kodeksu karnego. Choć wprowadzano ją pod hasłem walki z pedofilią, okazało się, że niektóre takie czyny zdepenalizowano, a możliwość stosowania środków zabezpieczających wobec sprawców niektórych przestępstw seksualnych na małoletnich została wyłączona. Teraz, znowu na szybko, są przygotowywane konieczne poprawki. Czy nie dało się tak pracować nad ustawą, by ustrzec się tych wszystkich wpadek?

Decyzja była jednak taka, by skierować projekt do komisji ustawodawczej, czyli pan marszałek musiał się liczyć z tym, że przyjęcie ustawy w takim trybie może rodzić ryzyko popełnienia błędu.

Jeśli już projekt wpłynął do komisji ustawodawczej zamiast tej ds. zmian w kodyfikacjach, to mimo wszystko nie było przeszkód, by pan jako przewodniczący powołał podkomisję.

Akurat jeśli chodzi o komisję ustawodawczą, to takiej praktyki nie ma. W tym przypadku było oczekiwanie, żeby ten projekt został przez komisję ustawodawczą przepracowany i to zrobiliśmy. Już raz się wypowiedziałem na ten temat i teraz to powtórzę, że w przypadku stwierdzenia błędów jest możliwość ich poprawienia chociażby na etapie Senatu, który lada moment zajmie się tą ustawą. Prace nad projektem jeszcze się nie zakończyły.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • ABC(2019-05-23 08:31) Zgłoś naruszenie 281

  Dobrze, że „czynnik społeczny” reaguje, ale niedobrze, że dyletanci przygotowują, a posłuszni wykonawcy woli politycznej przywódcy swej partii, przegłosowują, nie zwracając uwagi na tryb, w jakim to robią i rzeczywistą treść tego, nad czym głosują.

  Odpowiedz
 • wnerw(2019-05-23 08:49) Zgłoś naruszenie 201

  Poseł Ast już tyle wpadek o podłożu intelektualnym zaliczył, że każdy o zdrowych zmysłach już dawno miał by ograniczone zaufanie do niego i do efektów pracy w której bierze udział. Skoro potrafił powoływać się na nieistniejące przepisy to na pewno dokonuje błędnej interpretacji tych istniejących.

  Odpowiedz
 • pol(2019-05-23 08:43) Zgłoś naruszenie 171

  Co za prawnicy pracują w MS??????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawnik(2019-05-23 18:02) Zgłoś naruszenie 151

  Bardzo mi przykro. Przypadkowa "nowelizacja przechwytująca" art. 306a kk. to nie jest coś, na co powinien zwracać uwagę "czynnik społeczny". To rzeczą legislatorów jest sprawdzenie, czy akt prawny ma wersje oczekujące! I czy "przypadkowo", "nieumyślnie" nie uchyla się rozsądnego przepisu, bo się nie zauważyło, że się pracuje bez uwzględnienia wersji oczekującej!

  Odpowiedz
 • marta(2019-05-23 14:46) Zgłoś naruszenie 70

  Czy zwykły obywatel jest "czynnikiem społecznym " ? Dlaczego nie mogę nigdzie zgłosić przestępstw czynionych przez wszelką władzę ?

  Odpowiedz
 • Naród(2019-05-23 09:36) Zgłoś naruszenie 70

  Wszystko o czym mówi władza jest użytecznym kłamstwem,dziełem zwierzęcych pragnień i egoizmu słuchając,czytając,realizując plany innych nigdy nie będziesz mieć czasu dla samego siebie .... już zawsze będziesz Kapitałem wykorzystanym do realizacji marzeń innych ludzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane