Status nowych sędziów SN znów na wokandzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.05.2019, 07:42; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:42
Sąd Najwyższy

Czy ważne jest orzeczenie wydane przez osobę powołaną do Sądu Najwyższego mimo niezakończonego postępowania, w którym zaskarżono uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa o wyborze tej osoby na urząd sędziego? Na to pytanie ma dziś odpowiedzieć Izba Cywilna SN.źródło: ShutterStock

Czy ważne jest orzeczenie wydane przez osobę powołaną do Sądu Najwyższego mimo niezakończonego postępowania, w którym zaskarżono uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa o wyborze tej osoby na urząd sędziego? Na to pytanie ma dziś odpowiedzieć Izba Cywilna SN.

Kwestia ta ma związek ze złożonym przez Waldemara Żurka, sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, odwołaniem od decyzji prezes tamtejszego sądu o przeniesieniu go do innego wydziału. Jego sprawa najpierw trafiła do Izby Pracy SN. Ta jednak uznała, że jest niewłaściwa i przekazała ją do nowo powołanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wtedy jednak sędzia Żurek złożył do Izby Cywilnej SN wniosek o wyłączenie od orzekania wszystkich sędziów IKNiSP. W międzyczasie jednak prezydent zdążył mianować do IKNiSP nowego sędziego, który, co oczywiste, nie mógł być objęty wnioskiem o wyłączenie. Był to Aleksander Stępkowski, który nie czekając na to, co powie IC, odrzucił odwołanie sędziego Żurka.

Z powodu tej sytuacji sędziowie, którzy mieli rozpatrzeć wniosek o wyłączenie wszystkich orzekających w IKNiSP, uznali, że w sprawie wyłoniły się wymagające rozstrzygnięcia zagadnienia prawne i przedstawili je siedmioosobowemu składowi IC. Pierwsze z pytań koncentruje się na statusie osoby powołanej do SN w czasie, gdy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym toczyło się postępowanie wszczęte odwołaniem od uchwały KRS o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie Stępkowskiego do SN. Skład pytający chce wiedzieć, czy orzeczenia wydawane przez taką osobę istnieją w znaczeniu prawno-procesowym. Ponadto sędziowie chcą, aby IC powiedziała, czy dla udzielenia odpowiedzi na to pytanie ma znaczenie fakt, że w ramach toczącego się przed nim postępowania NSA wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał wstrzymanie wszelkich procedur konkursowych do czasu rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane