Oświadczenia majątkowe do poprawki

autor: Patryk Słowik21.05.2019, 07:27; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:31
Istniejące problemy naprawdę można by rozwiązać poprzez utworzenie jednego, scentralizowanego rejestru oświadczeń majątkowych.

Istniejące problemy naprawdę można by rozwiązać poprzez utworzenie jednego, scentralizowanego rejestru oświadczeń majątkowych.źródło: ShutterStock

Przepisy, które powinny gwarantować transparentność życia publicznego, same w sobie są niejasne. W efekcie jako obywatele dostajemy od państwa namiastkę tego, co nam się należy.

W ostatnich dniach wiele szumu wywołał raport opublikowany przez firmę Bridge. Dotyczy on majątków sędziowskich. Pracownicy Bridge dostrzegli, że od dawna wiele mówi się o tym, ile sędziowie zarabiają i co mają w garażach. Nikt jednak wcześniej tego nie sprawdził w systemowy sposób. Teraz sprawdzono. Jak? Po prostu przeanalizowano ponad 2,7 tys. oświadczeń majątkowych. Wymagało to zapewne dużego nakładu sił i czasu. Podczas gdy tak być nie powinno. Model składania oświadczeń majątkowych w Polsce jest patologiczny.

Więcej o raporcie przeczytasz tutaj >>>.

Pod różnymi rygorami

– Potrzeba przede wszystkim ujednolicenia przepisów. W tej chwili zasady składania oświadczeń majątkowych są regulowane przez kilkanaście aktów prawnych, które nieco odmiennie określają, co powinno się w nich znaleźć – spostrzega Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy Fundacji ePaństwo.

W efekcie inaczej oświadczenie majątkowe składa sędzia, inaczej polityk wysokiego szczebla, inaczej polityk szczebla niższego, a jeszcze inaczej urzędnik. Wielu zobowiązanych do składania oświadczeń myli przy tym wzory, którymi powinni się posłużyć. Wiele kwestii wzbudza też kontrowersje nawet w ramach jednej regulacji.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mecenas(2019-05-21 18:41) Zgłoś naruszenie 13

  Największy śmiech był z Platformy Obywatelskiej - jak jej eks. minister - Cezary Grabarczyk - zrobił rozdzielność majątkową z żoną. Wszystko na nią przepisał, okazało się, że ma skromne oszczędności, bez mieszkania, i... motorówkę wartą kilkadziesiąt tysięcy złotych (bo zapomniał przepisać na żonę)...:))))

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Prawe i sprawiedliwe metody?(2019-05-21 11:26) Zgłoś naruszenie 31

  Ucieczka w rozdzielność majątkową jest sposobem na zatajenie milionów. Morawieccy wiedzieli co czynią. inni pewnie też!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • I o to chodzi. ...(2019-05-21 10:19) Zgłoś naruszenie 31

  … żeby przepisy o oświadczeniach były NIEJASNE. Ciemny LUD partyjny i tak w ciemno … KUPI oświadczenia swoich GURU. Oświadczenia majątkowe … to niby wszystko nabyte prawnie … a to ze te nabycia urągają nawet najniższym standardom PRZYZWOITOŚC osób publicznych … to mają Oni głęboko w du***

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane