Oświadczenia majątkowe do poprawki

autor: Patryk Słowik21.05.2019, 07:27; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:31
Istniejące problemy naprawdę można by rozwiązać poprzez utworzenie jednego, scentralizowanego rejestru oświadczeń majątkowych.

Istniejące problemy naprawdę można by rozwiązać poprzez utworzenie jednego, scentralizowanego rejestru oświadczeń majątkowych.źródło: ShutterStock

Przepisy, które powinny gwarantować transparentność życia publicznego, same w sobie są niejasne. W efekcie jako obywatele dostajemy od państwa namiastkę tego, co nam się należy.

W ostatnich dniach wiele szumu wywołał raport opublikowany przez firmę Bridge. Dotyczy on majątków sędziowskich. Pracownicy Bridge dostrzegli, że od dawna wiele mówi się o tym, ile sędziowie zarabiają i co mają w garażach. Nikt jednak wcześniej tego nie sprawdził w systemowy sposób. Teraz sprawdzono. Jak? Po prostu przeanalizowano ponad 2,7 tys. oświadczeń majątkowych. Wymagało to zapewne dużego nakładu sił i czasu. Podczas gdy tak być nie powinno. Model składania oświadczeń majątkowych w Polsce jest patologiczny.

Więcej o raporcie przeczytasz tutaj >>>.

Pod różnymi rygorami

– Potrzeba przede wszystkim ujednolicenia przepisów. W tej chwili zasady składania oświadczeń majątkowych są regulowane przez kilkanaście aktów prawnych, które nieco odmiennie określają, co powinno się w nich znaleźć – spostrzega Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy Fundacji ePaństwo.

W efekcie inaczej oświadczenie majątkowe składa sędzia, inaczej polityk wysokiego szczebla, inaczej polityk szczebla niższego, a jeszcze inaczej urzędnik. Wielu zobowiązanych do składania oświadczeń myli przy tym wzory, którymi powinni się posłużyć. Wiele kwestii wzbudza też kontrowersje nawet w ramach jednej regulacji.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mecenas(2019-05-21 18:41) Zgłoś naruszenie 13

  Największy śmiech był z Platformy Obywatelskiej - jak jej eks. minister - Cezary Grabarczyk - zrobił rozdzielność majątkową z żoną. Wszystko na nią przepisał, okazało się, że ma skromne oszczędności, bez mieszkania, i... motorówkę wartą kilkadziesiąt tysięcy złotych (bo zapomniał przepisać na żonę)...:))))

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Prawe i sprawiedliwe metody?(2019-05-21 11:26) Zgłoś naruszenie 31

  Ucieczka w rozdzielność majątkową jest sposobem na zatajenie milionów. Morawieccy wiedzieli co czynią. inni pewnie też!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • I o to chodzi. ...(2019-05-21 10:19) Zgłoś naruszenie 31

  … żeby przepisy o oświadczeniach były NIEJASNE. Ciemny LUD partyjny i tak w ciemno … KUPI oświadczenia swoich GURU. Oświadczenia majątkowe … to niby wszystko nabyte prawnie … a to ze te nabycia urągają nawet najniższym standardom PRZYZWOITOŚC osób publicznych … to mają Oni głęboko w du***

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane