Sankcje za przestępstwa pedofilskie: Prace nad kodeksem karnym ruszyły z kopyta

autor: Piotr Szymaniak16.05.2019, 06:57; Aktualizacja: 16.05.2019, 07:07
– Nieuchronność jest równie ważna jak surowość. Przestępca, który się boi, jest bardziej skłonny do współpracy i złamania solidarności przestępczej – przekonywał w Sejmie minister sprawiedliwości.

– Nieuchronność jest równie ważna jak surowość. Przestępca, który się boi, jest bardziej skłonny do współpracy i złamania solidarności przestępczej – przekonywał w Sejmie minister sprawiedliwości.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Chęć szybkiego przyjęcia sankcji za przestępstwa pedofilskie sprawiła, że ślimaczące się prace nad dużą reformą kodeksu karnego gwałtownie przyspieszyły. Wczoraj, dzień po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obszernej nowelizacji.

Choć zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości prokurator generalny, 95 proc. czasu przeznaczonego na omówienie głównych założeń projektu mówili o zaostrzeniu sankcji za przestępstwa pedofilskie (nawet do 30 lat więzienia czy brak przedawnienia), to zawiera on również wiele innych zmian.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • pikuś (2019-05-16 08:14) Zgłoś naruszenie 42

    30 lat? Czyli zboczeńcowi będzie się bardziej opłaciło zamordować ofiarę, bo może się nie wyda morderstwo a jak się wyda, to kara będzie mniejsze niż za pedofilie (trup nie zdradzi, że był wykorzystywany). A kler będzie miał jeszcze większą motywację, żeby chronić swoich, bo kto będzie chciał znajomego wysłać do więzienia na 30 lat? Problemem nie jest wysokość kar, a tuszowanie przestępstw.

    Odpowiedz
  • nie tworzyć prawa w emocjach(2019-05-16 12:12) Zgłoś naruszenie 21

    Przesłaniem filmu Sekielskiego nie było samo zjawisko zboczenia, tylko bierność państwa i instytucji. A tego proponowane zaostrzenie kar w niczym nie zmieni. Uważam, że za zabójstwo dziecka w związku z czynnościami seksualnymi powinna być kara śmierci. Za molestowanie dziecka kastracja. Ale na resztą to się trzeba zastanowić w spokoju, żeby nie wylać dzieci z kąpielą. Przykładowy problem który się może pojawić po zapowiadanych zmianach to kryminalizacja młodzieży. Relacje intymne między nastolatkami poniżej 15 roku życia to w obecnych czasach nic nadzwyczajnego, jeśli wierzyć statystykom. W świetle obowiązujących przepisów karnych, wchodząc w relację intymne między sobą, stają się młodocianymi przestępcami. Związki między piętnastolatkami a osiemnastolatkami to nie była rzadkość nawet w dawnych czasach. W szkole średniej, jeszcze w starym systemie 30 lat temu, wiele dziewczyn miało w pierwszej klasie chłopaków z 3 lub 4 klasy. Tymczasem takie zjawiska będą kryminalizowane. Nie sądzę, żeby prawo zmieniło zachowania młodzieży. I jak będziemy uczyć szacunku do prawa?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane