Gdzie mieszkają, ile zdołali odłożyć? Oto majątki polskich sędziów [RAPORT]

autor: Karolina Nowakowska15.05.2019, 10:00; Aktualizacja: 24.05.2019, 12:30
Zabezpieczenie finansowe posiada 91 proc. sędziów. Wśród ogółu Polaków oszczędności posiada 69 proc. społeczeństwa.

Zabezpieczenie finansowe posiada 91 proc. sędziów. Wśród ogółu Polaków oszczędności posiada 69 proc. społeczeństwa.źródło: ShutterStock

Mają trochę nowsze samochody, większe mieszkania, więcej oszczędności, ale i większe niż statystyczny Kowalski długi. Wynagrodzenia sędziów stały się jakiś czas temu głównym bohaterem debaty publicznej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (66)

  • Podatnik_utrzymujący_sędziów(2019-05-15 11:44) Zgłoś naruszenie 8858

    W Niemczech sędziowie zarabiają 1,1 średniej krajowej. W Polsce sędziowie zarabiają 3 - 5 średnich krajowych. Jako podatnik utrzymujący sędziów - zwracam też uwagę, że sędziowie w Polsce to największe lenie w Europie spośród sędziów. Wystarczy zajrzeć do budynków sądowych w Polsce po godzinie 14,00 - pustki. W Europie normą jest, że sądy pracują do godziny 20,00 także w soboty.

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • baca(2019-05-15 11:14) Zgłoś naruszenie 6469

    Bogaczy to trzeba szukać wśród polityków , księży czy roznej masci oszustów a nie wsród cięzko pracujących sedziów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Z_doświadczenia(2019-05-15 12:08) Zgłoś naruszenie 6242

    Nikt nie daje łapówek bezpośrednio sędziom, tylko członkom ich rodzin. Załóżmy, że kochanek sędzi jest architektem, wtedy zleca się temu architektowi jakiś projekt, płaci np. 1 mln zł, co de facto ma być łapówką, żeby Żona - sędzia odpowiednio orzekała.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak głupi i po szkodzie(2019-05-15 11:18) Zgłoś naruszenie 6264

    A plebs i tak będzie wył głośno, że to KASTA bogaczy !! Hmm, ratlerkom obojętne kogo obszczekują, wystarczy aby jeden prezes wskazał winnego, tyle że nie wiedzą moherki że po sędziach i lekarzach przyjdzie czas i na ich gryzienie !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jul(2019-05-15 12:04) Zgłoś naruszenie 6053

    chore artykuły - Sędzia to wielka odpowiedzialność i wiedza - kasę robią matoły zasiadające w ławach poselskich a jeszcze więcej w UE - taki czarnecki - matoł + syn nie lepszy - czemu tyle zarobili - księża i ich pałace - to też normalne. Dla mnie Sędzia to jest ciężki kawałek chleba tylko idioci tego nie widzą

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Matołek z POzoru(2019-05-15 12:08) Zgłoś naruszenie 5657

    Naprawdę wierzycie w te oświadczenia osób tak sprytnych jak kasta? Jestem przekonany , że w SKARPETACH przechowują dużo więcej niż okazane kredyty....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aronek(2019-05-15 13:52) Zgłoś naruszenie 4733

    Zabezpieczonych finansowo do końca życia jest 100% sędziów. Po zakończeniu tej niezwykle ciężkiej i elitarnej pracy za którą nie ponoszą żadnej odpowiedzialności przechodzą w stan spoczynku pobierając nadal pełne uposażenie. Nie jest to 1800 zł.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Znajomy sędziego(2019-05-15 16:32) Zgłoś naruszenie 3921

    To się trzeba utoczyć 22 lata , na 5i4 i około 30stki może zostaniesz sędzią chyba że w roczniku będą lepsi. Ilość egzaminów nie do zliczenia, kilkadziesiąt i przy szczęściu jesteś dopietro rejonowym po aplikacji i asesurze. I na starcie dostajesz referat 200spraw. A gdzie rodzina, a 30stka za pasem, a kiedy rodzić dzieci. Ja też tak chcę? To do nauki

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Analityk(2019-05-15 11:35) Zgłoś naruszenie 3430

    Żeby wygenerować 1mln zł oszczędności potrzeba odkładać ok. 8.000 zł miesięcznie przez 10 lat! albo 4.000 zł miesięcznie przez 20 lat. To chyba nie jest źle sędziom, zwłaszcza jeżeli do tego mają domy i mieszkania np. nie na kredyt i 1-2 auta (może i 7-10 letnie ale z salonu, kupione 7-10 lat temu, a nie wczoraj kupionego szrota). Oczywiście pensje sędziowskie (gołe - bez kasy za szkolenia, książki, wykłady, dodatkowe funkcje itp., które są pochodna pracy sędziego) z pewnością nie uczynią żadnego sędziego milionerem. Ale źle nie jest. Najważniejsze jednak jest to, że sędziwe mają pewną pensję, stabilną sytuację zawodową i finansową (spłacanie kredytów to kwestia jedynie kalkulacji) a do tego zabezpieczenie na starość w postaci wysokiej emerytury. Adwokaci i radcowie prawni mają często gorszą sytuację bieżącą, brak stabilności finansowej w długim okresie spowodowany prowadzeniem działalności gospodarczej i kryzysową sytuację na starość. Ani jednym, ani drugim nie ma przesadnie czego zazdrościć. Dzisiaj murarz bierze 1.000 zł dniówki - i jakby zrobić takie badanie wśród wykwalifikowanych pracowników budowlanych to z pewnością mieliby lepiej niż prawnicy (zwłaszcza gdyby odciąć 5% topowo zarabiających prawników).

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • MK>(2019-05-15 11:55) Zgłoś naruszenie 3330

    A nie piszecie ilu sprawiedliwych ma w domach i mieszkaniach gosposie. Ilu panów ma kochanki i dzieci z kochankami. To przecież też generuje koszty.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwe(2019-05-15 16:50) Zgłoś naruszenie 3233

    A sędzia Waldemar Żurek? Przecież to multi-milioner, przynajmniej to pokazują składane przez niego deklaracje. Multi-milioner, który nie jest w stanie wytłumaczyć się z posiadanego majątku - i to jest właśnie prawdziwy obraz polskiego sądownictwa, czyli bezkarna Nadzwyczajna Kasta, schroniona za murem korupcji sędziowskiej i skorumpowanymi przepisami.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • IQ(2019-05-15 12:32) Zgłoś naruszenie 3031

    Przecież to biedota, muszą żebrać u Niemca.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dyzio(2019-05-15 16:31) Zgłoś naruszenie 2315

    czemu ma służyć ten artykuł , chyba tylko politykom aby mieli żer i ********** aby mieli kogo wyzywać. Judzenie i nie tylko.

    Odpowiedz
  • Wysoki dochod(2019-05-15 13:20) Zgłoś naruszenie 180

    Dla singla dochod powyzej 7500 zl /netto/ miesiecznie, a dla rodziny 2+1 dochod powyzej 15 000 zl czyli powyzej 5 tys. na osobe to dochod wysoki wg metodologii OECD.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Artek12350(2019-05-15 15:37) Zgłoś naruszenie 1717

    życ nie umierać ja tez taką chce prace wszyscy wtedy mogliby mi naskoczyć ha ha i kasa , układy itp

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ola(2019-05-15 23:50) Zgłoś naruszenie 157

    Ciekawsze byłoby to porównanie gdyby oświadczenia majątkowe składali wszyscy Polacy. I tak powinno być. Każdy pełnoletni Polak powinien składać publikowane w internecie oświadczenie majątkowe a nie tylko wyróżniona kasta - jak równość to równość.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marcin(2019-05-16 07:48) Zgłoś naruszenie 101

    śmiać mi się chce jak widzę jakiekolwiek oświadczenia majątkowe naszej "elity" w szerokim tego słowa znaczeniu, bo mam na myśli również polityków... Śmieszna jest to również instytucja bo jak wytłumaczyć sytuację kiedy jakiś konkretny sędzia (nie chcę uogólniać) w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym albo apelacyjnym przy zarobkach 12000 brutto zł miesięcznie ma po np. 10 latach orzekania oszczędności w wysokości 30 000 zł i stary samochód...podobnie jest z politykami.W województwie Zachodniopomorskim jest pewien Pan burmistrz który pełni funkcję od prawie 20 lat a ma 2000 zł oszczędności. śmiech na sali. wystarczy przejrzeć oświadczenia.co robią się pytam CBA i Skarbówka...ale wszystko można wytłumaczyć. na pewno resztę wydał w biedronce...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sedziowie powinni....(2019-05-16 11:00) Zgłoś naruszenie 76

    Sedziowie powinni odkladac na sobie na emeryture zgodnie z zalozeniem obowiazujacym w systemie skladki zdefiniowanej : Ile odlozysz tyle otrzymasz. Zrozumieliby wowczas emerytke wdowe, ktorej odbiera sie wypracowane w calosci swiadczenie emerytalne w mysl zasady: ile odlozysz tyle nie otrzymasz, bo przejela po smierci meza 85% jego swiadczenia. ZUS jeszcze dodatkowo jej zabiera 15% z emerytury po mezu, chyba aby odciazyc budzet panstwa i uzyskane w ten sposob nadwyzki moc skierowac na stan spoczynku dla sedziow.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • To Ważne Informacje(2019-05-17 09:09) Zgłoś naruszenie 52

    DLA BANDYTÓW !!!!! Po co to tak masowo upubliczniać ????!!!!!

    Odpowiedz