statystyki

Kooperatywy sposobem na mieszkaniówkę

autor: Szymon Cydzik15.05.2019, 08:19; Aktualizacja: 15.05.2019, 08:19
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Ma on uregulować ten rodzaj działalności i zachęcić ludzi do korzystania z niego.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Ma on uregulować ten rodzaj działalności i zachęcić ludzi do korzystania z niego.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Ma on uregulować ten rodzaj działalności i zachęcić ludzi do korzystania z niego.

Projekt przewiduje zdefiniowanie pojęcia „kooperatywa mieszkaniowa”. Wskaże formy, w jakich można będzie ją zawiązać (ma być to porozumienie o współpracy lub spółka cywilna) oraz ustali, co musi zawierać powołująca kooperatywę umowa. Obok podstawowych danych zaangażowanych osób w dokumentach założycielskich należy wskazać przedmiot i cel porozumienia, przedstawić charakterystykę planowanej inwestycji, zaangażowanie i odpowiedzialność finansową poszczególnych członków, zasady prowadzenia i rozliczenia inwestycji oraz czas trwania porozumienia lub spółki.

Resort chce, by reguły funkcjonowania kooperatyw zostały określone w sposób możliwie elastyczny. Szczegóły działania będą rozstrzygać sami zainteresowani, czyli członkowie kooperatywy. Zdaniem projektodawców jest to zgodne z ideą tego typu instytucji, które są dobrowolnymi zrzeszeniami utworzonymi w celu zrealizowania określonych przedsięwzięć. Ich formalizacja ma wspomóc rozwój kooperatyw, dając im możliwość ubiegania się o finansowanie w bankach i współpracy z samorządami. Projekt nie zakłada finansowego wspierania tych inicjatyw przez państwo.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Już mamy(2019-05-15 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBSy - może wystarczy popracować nad istniejącymi rozwiązaniami?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane