statystyki

Kooperatywy sposobem na mieszkaniówkę

autor: Szymon Cydzik15.05.2019, 08:19; Aktualizacja: 15.05.2019, 08:19
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Ma on uregulować ten rodzaj działalności i zachęcić ludzi do korzystania z niego.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Ma on uregulować ten rodzaj działalności i zachęcić ludzi do korzystania z niego.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Ma on uregulować ten rodzaj działalności i zachęcić ludzi do korzystania z niego.

Projekt przewiduje zdefiniowanie pojęcia „kooperatywa mieszkaniowa”. Wskaże formy, w jakich można będzie ją zawiązać (ma być to porozumienie o współpracy lub spółka cywilna) oraz ustali, co musi zawierać powołująca kooperatywę umowa. Obok podstawowych danych zaangażowanych osób w dokumentach założycielskich należy wskazać przedmiot i cel porozumienia, przedstawić charakterystykę planowanej inwestycji, zaangażowanie i odpowiedzialność finansową poszczególnych członków, zasady prowadzenia i rozliczenia inwestycji oraz czas trwania porozumienia lub spółki.

Resort chce, by reguły funkcjonowania kooperatyw zostały określone w sposób możliwie elastyczny. Szczegóły działania będą rozstrzygać sami zainteresowani, czyli członkowie kooperatywy. Zdaniem projektodawców jest to zgodne z ideą tego typu instytucji, które są dobrowolnymi zrzeszeniami utworzonymi w celu zrealizowania określonych przedsięwzięć. Ich formalizacja ma wspomóc rozwój kooperatyw, dając im możliwość ubiegania się o finansowanie w bankach i współpracy z samorządami. Projekt nie zakłada finansowego wspierania tych inicjatyw przez państwo.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Już mamy(2019-05-15 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBSy - może wystarczy popracować nad istniejącymi rozwiązaniami?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane