statystyki

Honor(y) w cenie: Czy sędziwie powinni otrzymywać i przyjmować nagrody?

autor: Łukasz Bojarski07.05.2019, 10:00; Aktualizacja: 07.05.2019, 10:22
Niezależnie od indywidualnej oceny dokonywanej przez każdego sędziego, którego to dotyczy, wydaje mi się, że powinien istnieć mechanizm, możliwość zwracania się przez zainteresowanego sędziego w sytuacjach niepewności do odpowiedniego ciała, np. komisji etycznej KRS, z prośbą o opinię, czy przyjęcie danego wyróżnienia nie budzi wątpliwości.

Niezależnie od indywidualnej oceny dokonywanej przez każdego sędziego, którego to dotyczy, wydaje mi się, że powinien istnieć mechanizm, możliwość zwracania się przez zainteresowanego sędziego w sytuacjach niepewności do odpowiedniego ciała, np. komisji etycznej KRS, z prośbą o opinię, czy przyjęcie danego wyróżnienia nie budzi wątpliwości.źródło: ShutterStock

Czym innym jest nagroda branżowa, przyznawana za prawniczy kunszt, a czym innym polityczne wyróżnienie za działanie na rzecz jednej opcji.

C zy to, że sędziowie wykonują taki a nie inny zawód, powinno ich eliminować z nagradzania, honorowania, odznaczania? Niektórzy uważają, że właśnie tak, bo sędzia ma być skromny, niewidoczny, zabierać głos wyłącznie w formie orzeczeń i ich uzasadnień. To tradycyjne ujęcie jego roli wciąż u nas pokutuje. Ale jest i drugie, mnie bliskie. Sędzia jest obywatelem, jak my wszyscy, ma prawo do wolności słowa, zgromadzeń, stowarzyszania. Poza wyjątkami wynikającymi z zasad etyki zawodowej nie powinien być ograniczany w swoim życiu, w tym publicznym. Co więcej, sędziów namawia się do wyjścia poza mury sądu, do kontaktu z obywatelami, przybliżania spraw sądu i prawa, do działań edukacyjnych. A jeśli sędziowie wychodzą i stają się widoczni, to dlaczego ograniczać im możliwość uznania za tego typu zasługi? Jak wyrazić wdzięczność, podziw, uznanie? Jak wskazać tych najlepszych, by mogli być przykładami, za którymi pójdą inni?

Czy to oznacza, że sędzia może przyjąć każdą nagrodę, wyróżnienie, odznaczenie? Oczywiście nie. Czy istnieją w tej mierze jakieś jasne zasady, zwyczaje, praktyka? Także nie. A ponieważ wiele tego typu wydarzeń wzbudziło kontrowersje, wydaje mi się, że temat wymaga pogłębionej dyskusji, a także podjęcia działań. Najlepiej by było, gdyby udało się wypracować środowiskowe standardy, może także w formie nowelizacji zasad etyki sędziowskiej. Moim zdaniem to zadanie dla Krajowej Rady Sądownictwa, ale obecna tzw. neoKRS nie ma legitymacji do działania. Być może zatem refleksję powinny kontynuować środowiska sędziowskie czy stowarzyszenia. INPRIS jako prawniczy think tank do takiej dyskusji zaprasza (INPRIS zajmuje się badaniami sądów dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego, Program „Demokracja w działaniu”).

Zanim zaproponuję kilka zasad, jakimi należałoby się moim zdaniem kierować przy przyznawaniu nagród i odznaczeń sędziom (oraz ich przez tych ostatnich przyjmowaniu), kilka słów o dotychczasowych doświadczeniach i rozwiązaniach. Na kanwie konkretnych przypadków łatwiej będzie przedstawić propozycje.

Na szczytach władzy


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Rumbirsk(2019-05-07 11:50) Zgłoś naruszenie 74

  Czysta demagogia... Wszystko jest źle i nikt nie ma legitymacji do działania bo "to nie my teraz trzymamy lejce", oderwano nas od pokoleniowego korytka i ustawionej na lata następne drabinki awansowej. Ten komentarz wyżej jest chyba najbardziej trafny. Nic nie da się zrobić z środowiskiem ułożonym przez kilkanaście pokoleń. Jedyne wyjście to po prostu opcja zero. Dziwię się, że PIS tak atakowany i opluwany za próbę oczyszczenia nadal się bawi. Po prostu wszyscy won i od nowa tworzyć instytucje.

  Odpowiedz
 • politykier(2019-05-07 10:46) Zgłoś naruszenie 79

  "nowa KRS nie ma legitymacji do działania" Prezydent, premier rząd sejm senat też nie mają legitymacji do działania. Do działania ma legitymację tylko Pani Gersdorf, byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego, no i oczywiście Autor artykułu.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-05-07 11:12) Zgłoś naruszenie 66

  Wszyscy won .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane