statystyki

Pracownik sklepu odpowie za przeterminowaną żywność

autor: Marcin Nagórek07.05.2019, 19:00
Do katalogu wykroczeń, w przypadku których sanepid może nałożyć karę, należy zaliczyć sprzedaż produktów przeterminowanych.

Do katalogu wykroczeń, w przypadku których sanepid może nałożyć karę, należy zaliczyć sprzedaż produktów przeterminowanych.źródło: ShutterStock

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. W jednym ze sklepów, który prowadzi nasza spółka, odbyła się kontrola sanepidu. Inspektorzy zarzucili nam sprzedaż przeterminowanych produktów spożywczych. Czy sanepid może skierować sprawę do sądu, czy też uprawnienia ma inny organ? Kto będzie odpowiadał karnie? Czy odpowiedzialny będzie indywidualnie pracownik, który nadzorował te sprawy, czy ktoś ze wspólników spółki?

Tak, sanepid może zainicjować postępowanie karne przeciwko osobie odpowiedzialnej za wprowadzenie do sprzedaży środków spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia.

Uprawnienia sanepidu

Zadania sanepidu reguluje ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dalej: u.p.i.s.). W art. 4 ust. 1 pkt 3 u.p.i.s. postanowiono, że do zakresu działania inspekcji w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego. W art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.i.s. postanowiono zaś, że zadania określone w rozdziale 1 wykonuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny jako organ rządowej administracji zespolonej w powiecie.

W kontekście podanego stanu faktycznego istotne są również regulacje art. 17 par. 3 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Tamże postanowiono, że organom administracji rządowej i samorządowej, organom kontroli państwowej i kontroli samorządu terytorialnego oraz strażom gminnym (miejskim) uprawnienia oskarżyciela publicznego przysługują tylko wówczas, gdy w zakresie swego działania, w tym w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających, ujawniły wykroczenia i wystąpiły z wnioskiem o ukaranie. Z powyższego wnioskować należy, że powiatowy inspektor sanitarny jak najbardziej może uzyskać status oskarżyciela publicznego, występując ze stosownym wnioskiem do sądu o ukaranie przeciwko sprawcy wykroczenia.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane