statystyki

Ustawa o koronerach już w prekonsultacjach

autor: Agata Szczepańska10.04.2019, 19:20; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:07
Projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów w czerwcu może trafić do Sejmu

Projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów w czerwcu może trafić do Sejmuźródło: ShutterStock

Projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów w czerwcu może trafić do Sejmu – zapowiada wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Ma on wprowadzić funkcję koronera oraz umożliwić potwierdzanie zgonu kierownikowi zespołu ratownictwa medycznego.

Obecnie kwestie te opisuje ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 912 ze zm.). Ponieważ mija właśnie 60 lat od jej uchwalenia, wiele kwestii pozostaje w niej nieuregulowanych. Do Ministerstwa Zdrowia zgłaszane są od dawna problemy z ustaleniem lekarzy, instytucji odpowiedzialnych za stwierdzenie i udokumentowanie zgonu. Dlatego resort, chcąc dostosować przepisy do aktualnego stanu prawnego, tematykę dotyczącą stwierdzania zgonów wydzielił do odrębnego projektu ustawy.

Jeszcze niedawno wice minister Król informował, że projekt ten czeka na powtórne zatwierdzenie w wykazie prac legislacyjnych rządu (wpisano go tam w marcu zeszłego roku). Teraz jest już po akceptacji i prowadzone są prekonsultacje. Przede wszystkim ze stroną samorządową, bo problemy te dotyczą głównie powiatów. Wiceminister przewiduje, że proces ten zakończy się w czerwcu i w tym samym miesiącu projekt zostanie skierowany do dalszych prac rządowych i parlamentarnych.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane