statystyki

Rząd pracuje nad nowymi przepisami dot. nielegalnych adopcji

autor: Emilia Świętochowska27.03.2019, 19:00
Adopcje pod szczególnym nadzorem

Adopcje pod szczególnym nadzoremźródło: ShutterStock

Za przeprowadzenie adopcji dziecka w zamian za łapówkę grozić będzie kara nawet do pięciu lat więzienia. Podobnej sankcji mogą obawiać się osoby, które chcą pominąć postępowanie o przysposobienie, np. poprzez fikcyjne uznanie dziecka i zrzeczenie się praw rodzicielskich przez matkę.

Takie rozwiązania w kodeksie karnym szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt nowelizacji ma trafić do konsultacji publicznych jeszcze w tej połowie roku.

Proceder organizowania nielegalnych adopcji penalizowany jest już obecnie (art. 211a k.k.), ale dotyczy uprowadzeń na szeroką skalę. Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że szara strefa adopcyjna w Polsce obejmuje nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi rocznie. Nie znajduje to odzwierciedlenia w oficjalnych statystykach policyjnych. Jak wynika z danych służb, w 2017 r. stwierdzono łącznie 55 przestępstw z art. 211a kodeksu karnego.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane