statystyki

Rząd pracuje nad nowymi przepisami dot. nielegalnych adopcji

autor: Emilia Świętochowska27.03.2019, 19:00
Adopcje pod szczególnym nadzorem

Adopcje pod szczególnym nadzoremźródło: ShutterStock

Za przeprowadzenie adopcji dziecka w zamian za łapówkę grozić będzie kara nawet do pięciu lat więzienia. Podobnej sankcji mogą obawiać się osoby, które chcą pominąć postępowanie o przysposobienie, np. poprzez fikcyjne uznanie dziecka i zrzeczenie się praw rodzicielskich przez matkę.

Takie rozwiązania w kodeksie karnym szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt nowelizacji ma trafić do konsultacji publicznych jeszcze w tej połowie roku.

Proceder organizowania nielegalnych adopcji penalizowany jest już obecnie (art. 211a k.k.), ale dotyczy uprowadzeń na szeroką skalę. Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że szara strefa adopcyjna w Polsce obejmuje nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi rocznie. Nie znajduje to odzwierciedlenia w oficjalnych statystykach policyjnych. Jak wynika z danych służb, w 2017 r. stwierdzono łącznie 55 przestępstw z art. 211a kodeksu karnego.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane