statystyki

Czy na podstawie źle wdrożonej dyrektywy można nałożyć karę? Nad tą kwestią pochyli się Sąd Apelacyjny

autor: Patryk Słowik27.03.2019, 07:42; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:56
Gdy ustawodawca źle wdroży dyrektywę.

Gdy ustawodawca źle wdroży dyrektywę.źródło: ShutterStock

Czy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mógł nakładać kary, mimo niekorzystnego dla niego brzmienia przepisu krajowej ustawy? Co w sytuacji gdy rodzimy ustawodawca fatalnie implementował unijną dyrektywę w sposób właściwie uniemożliwiający nakładanie kar? Czy ważniejsza jest prounijna wykładnia prawa krajowego, czy to, co twardo zapisano w krajowej ustawie?

Na te wszystkie pytania będzie musiał odpowiedzieć Sąd Apelacyjny w Warszawie, jedynie posiłkując się wskazówkami Sądu Najwyższego. Ten drugi bowiem odmówił podjęcia uchwały, wskazując na uchybienia formalne w uzasadnieniu pytania sformułowanego przez sędziów warszawskiej apelacji.

Sprawa dotyczy kary w wysokości ponad 600 tys. zł nałożonej w 2012 r. przez prezesa UOKiK na Polbank, który obecnie jest częścią Raiffeisen Bank. Poszło o to, że bank nie poinformował właściwie o wszystkich niezbędnych do spełnienia warunkach, by otrzymać „nagrodę pieniężną”.

Sprawa trafiła do sądu, a Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał rację urzędnikom. Sąd Apelacyjny w Warszawie podczas rozpoznawania apelacji nabrał wątpliwości. A to dlatego, że prezes UOKiK przecież w żadnym fragmencie uzasadnienia decyzji nie przypisał powodowi umyślności naruszenia. Taki wymóg zaś wynikał do 25 grudnia 2014 r. z brzmienia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Tyle że wymóg ten – do czego nie mają wątpliwości ani sądy, ani eksperci, ani UOKiK – był efektem błędnego przetłumaczenia dyrektywy 2005/29/WE.

Na wokandę SN trafiło więc pytanie sprowadzające się do tego, czy aby ukarać przedsiębiorcę do końca 2014 r. (takich spraw w toku jest nadal wiele) trzeba było wykazać mu winę umyślną (w zasadzie niemożliwe) zgodnie z przepisami krajowymi, czy nie – zgodnie z przepisami unijnymi oraz wykładnią celowościową.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane