statystyki

Czy na podstawie źle wdrożonej dyrektywy można nałożyć karę? Nad tą kwestią pochyli się Sąd Apelacyjny

autor: Patryk Słowik27.03.2019, 07:42; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:56
Gdy ustawodawca źle wdroży dyrektywę.

Gdy ustawodawca źle wdroży dyrektywę.źródło: ShutterStock

Czy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mógł nakładać kary, mimo niekorzystnego dla niego brzmienia przepisu krajowej ustawy? Co w sytuacji gdy rodzimy ustawodawca fatalnie implementował unijną dyrektywę w sposób właściwie uniemożliwiający nakładanie kar? Czy ważniejsza jest prounijna wykładnia prawa krajowego, czy to, co twardo zapisano w krajowej ustawie?

Na te wszystkie pytania będzie musiał odpowiedzieć Sąd Apelacyjny w Warszawie, jedynie posiłkując się wskazówkami Sądu Najwyższego. Ten drugi bowiem odmówił podjęcia uchwały, wskazując na uchybienia formalne w uzasadnieniu pytania sformułowanego przez sędziów warszawskiej apelacji.

Sprawa dotyczy kary w wysokości ponad 600 tys. zł nałożonej w 2012 r. przez prezesa UOKiK na Polbank, który obecnie jest częścią Raiffeisen Bank. Poszło o to, że bank nie poinformował właściwie o wszystkich niezbędnych do spełnienia warunkach, by otrzymać „nagrodę pieniężną”.

Sprawa trafiła do sądu, a Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał rację urzędnikom. Sąd Apelacyjny w Warszawie podczas rozpoznawania apelacji nabrał wątpliwości. A to dlatego, że prezes UOKiK przecież w żadnym fragmencie uzasadnienia decyzji nie przypisał powodowi umyślności naruszenia. Taki wymóg zaś wynikał do 25 grudnia 2014 r. z brzmienia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Tyle że wymóg ten – do czego nie mają wątpliwości ani sądy, ani eksperci, ani UOKiK – był efektem błędnego przetłumaczenia dyrektywy 2005/29/WE.

Na wokandę SN trafiło więc pytanie sprowadzające się do tego, czy aby ukarać przedsiębiorcę do końca 2014 r. (takich spraw w toku jest nadal wiele) trzeba było wykazać mu winę umyślną (w zasadzie niemożliwe) zgodnie z przepisami krajowymi, czy nie – zgodnie z przepisami unijnymi oraz wykładnią celowościową.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane