statystyki

Co zrobić, gdy gmina mimo wyroku nie chce naprawić zniszczeń?

autor: Marcin Nagórek31.03.2019, 14:00
Jak po wyroku zmusić gminę do naprawy zniszczeń.

Jak po wyroku zmusić gminę do naprawy zniszczeń.źródło: ShutterStock

Jak po wyroku zmusić gminę do naprawy zniszczeń.

Prowadzę warsztat samochodowy. Właścicielem sąsiedniej nieruchomości jest gmina. Jej pracownicy przy parkowaniu zniszczyli mi ogrodzenie. Uzyskałem wyrok nakazujący przywrócenie stanu pierwotnego. Jednak urząd nie realizuje go od miesięcy i twierdzi, że tego nie zrobi, bo nie ma środków. Co można zrobić, by doprowadzić do wykonania wyroku?

Orzeczenie sądu zostało prawdopodobnie wydane na podstawie art. 344 par. 1 kodeksu cywilnego. Z przepisu tego wynika, że przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane