statystyki

Kibic też człowiek, nie trzyma się go w klatce

autor: Piotr Szymaniak14.03.2019, 16:00
Sharks, kibice Wisły Kraków

Sharks, kibice Wisły Krakówźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Mieczyslaw Michalak Agencja Gazeta

Czy regulacje dotyczące bezpieczeństwa w obiektach piłkarskich naruszają elementarne prawa człowieka? Chodzi o wymogi dotyczące zabezpieczeń dla sektorów gości, wynikające z przepisów licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po ostatniej kolejce rozgrywek III ligi sieć obiegło zdjęcie klatki, z której mecz oglądali kibice Hutnika Kraków podczas wyjazdowego spotkania ze Spartakusem Daleszyce.

– Kibice przetrzymywani byli w niewielkiej klatce, wykonanej z grubych prętów, przypominającej klatki dla dzikich zwierząt w zoo. Doskonale rozumiemy, że kwestie bezpieczeństwa są bardzo istotne, ale nie można popadać w skrajność, bo tego typu konstrukcje z pewnością nie prowadzą do ucywilizowania społeczności stadionowej. Można się pokusić o stwierdzenie, że ich zastosowanie ociera się o łamanie praw człowieka – czytamy w piśmie, które do Komisji Bezpieczeństwa przy Małopolskim Związku Piłki Nożnej wystosował prezes Hutnika Artur Trębacz. Prezes zaznaczył, że wśród kibiców były także kobiety i osoby starsze.

Sektory przypominające klatki znajdują się na wielu stadionach klubów grających w niższych ligach. To efekt przepisów licencyjnych wymagających, by miejsca dla gości ogradzać płotem o minimalnej wysokości 2,2 m z każdej ze stron przy jednoczesnym założeniu, że pojemność takiego sektora wynosi 5 proc. ogólnej liczby miejsc na stadionie. Innymi słowy, im mniejszy stadion, tym mniejsza klatka dla kibiców gości. Niektóre kluby narzekają, że uczynienie zadość wymogom licencyjnym prowadziłoby do budowy konstrukcji dla 10 osób. Z kolei np. na stadionie Orła Przeworsk przyjezdni kibice oglądają spotkania w klatce, która ma dodatkowo dach.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane