Sądny dzień premiera. Protest przeciwko niskim płacom w wymiarze sprawiedliwości

autor: Piotr Szymaniak05.03.2019, 08:35; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:36
W akcji popieranej w sumie przez dziewięć związków wezmą też udział pracownicy sądów administracyjnych. Ci będą domagać się m.in. podwyższenia płac (od stycznia tego roku) o 1 tys. zł brutto.

W akcji popieranej w sumie przez dziewięć związków wezmą też udział pracownicy sądów administracyjnych. Ci będą domagać się m.in. podwyższenia płac (od stycznia tego roku) o 1 tys. zł brutto.źródło: ShutterStock

W samo południe kilka tysięcy pracowników sądów i prokuratur przemaszeruje spod Ministerstwa Finansów pod kancelarię premiera w proteście przeciwko niskim płacom w wymiarze sprawiedliwości. – Z samej tylko Solidarności przyjedzie 3 tys. osób.

Do tego w manifestacji wezmą udział także przedstawiciele innych związków oraz osoby, które są w ogóle niezrzeszone – mówi Elżbieta Odyjas, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

Jak dodaje Agnieszka Nowaczyk ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, warszawska manifestacja będzie centralnym punktem protestu, który jednak będzie miał charakter ogólnopolski. – Część pracowników weźmie urlopy na żądanie, by przyjechać do stolicy, pozostali założą czarne koszulki i wyjdą o godz. 12 przed siedziby prokuratur – informuje Nowaczyk.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • Inspektor Pracy(2019-03-05 10:13) Zgłoś naruszenie 412

  Sądy --chyba dla małych....:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ale pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszal do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „Oon nic nie umiał to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS-dla tego który to powiedział i zrobił nie ma...

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-03-05 10:17) Zgłoś naruszenie 313

  Sprawiedliwość ,Ministerstwo --to jeszcze istnieje? ...Jako stały i zawzięty wyborca, emeryt a zarazem ,radny z PO, chciałem Panu oficjalnie podziękować za to ,że jak nie jesteśmy przy władzy to wy nam i naszym dzieciom ładujecie forsę. Lecz gdy już jesteśmy przy władzy to i tak sami siebie finansujemy, Jak by nie było to my zawsze górą a na Was to już tylko frajerzy i jak wytrzeźwieją , pijaczkowie będą głosować. Głosy jeszcze macie lecz zaufanie u robotników tracicie ,,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą---To jest jakaś paranoja. --40 lat i więcej czystej pracy --Mężczyźni zatrudnieni w latach 80/90 a nawet w dekadzie 2000, w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy których Ustawą POmostową okradł wstecznie Tusk z grupą jego POmazańców, z wieku emerytalnego (60) ,zatrudnieni wówczas od 15 r życia bez ferii ,wakacji ,często w soboty i święta jak to za komuny bywało bez dni zamiennie wolnych na wszystkich zmianach , nie mogą dostać się na zasłużoną emeryturę a w pracy też są zagrożeni albo ją już straciliOkradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy (PiS 50 lat) nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych . ...To już nie jest śmieszne:....Polska obecnie jest jak „wspaniałomyślny” pracodawca który tłumaczy swoim pracownikom iz rozdał wszystkie pieniądze na bogatych rodziców dla Ich dzieci aby te dziadki wspomóc, lub na dziadki Pana Włodka z pod budki z piwem ale nie ma juz na wcześniejszy wiek emerytalny dla od dzieciństwa długoletnio spracowanych robotników

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hmm(2019-03-05 11:07) Zgłoś naruszenie 31

  aaa-nie pale nie dostaje za frajer 500+ więc na nie nie mam.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • OLA(2019-03-05 13:57) Zgłoś naruszenie 84

  Może by się władze naszego kraju zainteresowały wynagrodzeniami wewnątrz tych instytucji które strajkują. Co innego by się z tego wyłoniło. Strajkują ci co mało lub bardzo mało zarabiają. A inni mają kokosy,, żyjąc jak pączki w maśle. Dotyczy to wszystkich grup społecznych, nauczycieli urzędników państwowych, szkolnictwa wyższego, całej budżetówki. Kto rozdziela pieniądze wewnątrz tych instytucji to ma. Pan Broniarz najbiedniejszy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zbyszek(2019-03-05 14:52) Zgłoś naruszenie 72

  nauczyciele dolaczcie bo w kupie sila a tak was w bambuko zapakuja i to znowu

  Odpowiedz
 • asdf(2019-03-05 15:56) Zgłoś naruszenie 30

  Za te pieniądze, które ma odłożone i za te które dostaje- wielu na taki sądny dzień by się zgodziło. Ochronę od plebsu ma dobrą i za nią nie płaci. W opowiadaniu bajek dobry - no po prostu trochę rozrywki mu plebs dostarczy.

  Odpowiedz
 • Ha ha(2019-03-05 17:29) Zgłoś naruszenie 210

  Jaka praca taka płaca.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Olkusz protekcja nepotyzm(2019-03-05 18:29) Zgłoś naruszenie 113

  Najpierw zróbcie porządek w wymiarze sprawiedliwości, a dopiero potem domagajcie się podwyzek. Podam taki przykład: w Olkuszu radcą prawnym jest syn sędzi (była prezes SR w Olkuszu), który na studiach na UJ nie był w stanie zdać ani jednej (!) procedury czy KSH. Już wtedy mówil, że matka mu wszystko załatwi. Ot, nadzwyczajna kasta ludzi...

  Odpowiedz
 • jak tak można(2019-03-05 20:01) Zgłoś naruszenie 10

  sanepidy dołączcie, bo minister zdrowia równo wasz skłócił, części pracownikom dał ok. 300 zł miesięcznie, część dostała ok. 25 zł a część tj. administracja nic nie dostała bo dla ministra w administracji w sanepidach to nie ludzie pracują. Tak skłócić pracowników w jednym zakładzie to tylko osoby chore psychicznie potrafią.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • alamaasa(2019-03-05 22:35) Zgłoś naruszenie 011

  W sądach i prokuraturach są bardzo dobre wynagrodzenia. Tylko nieliczne osoby zarabiają najniższą krajową. Pracownicy tych instytucji są zamknięci zawodowo , nie zdają sobie sprawy, że zarabiają więcej niż inni pracownicy w administracji. Ale tym się nikt nie zajmuje. Należałoby dokładnie sprawdzić jak to wygląda w środku. Bo krzyczeć mało ,mało to każdy potrafi.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane