statystyki

Sądny dzień premiera. Protest przeciwko niskim płacom w wymiarze sprawiedliwości

autor: Piotr Szymaniak05.03.2019, 08:35; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:36
W akcji popieranej w sumie przez dziewięć związków wezmą też udział pracownicy sądów administracyjnych. Ci będą domagać się m.in. podwyższenia płac (od stycznia tego roku) o 1 tys. zł brutto.

W akcji popieranej w sumie przez dziewięć związków wezmą też udział pracownicy sądów administracyjnych. Ci będą domagać się m.in. podwyższenia płac (od stycznia tego roku) o 1 tys. zł brutto.źródło: ShutterStock

W samo południe kilka tysięcy pracowników sądów i prokuratur przemaszeruje spod Ministerstwa Finansów pod kancelarię premiera w proteście przeciwko niskim płacom w wymiarze sprawiedliwości. – Z samej tylko Solidarności przyjedzie 3 tys. osób.

Do tego w manifestacji wezmą udział także przedstawiciele innych związków oraz osoby, które są w ogóle niezrzeszone – mówi Elżbieta Odyjas, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

Jak dodaje Agnieszka Nowaczyk ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, warszawska manifestacja będzie centralnym punktem protestu, który jednak będzie miał charakter ogólnopolski. – Część pracowników weźmie urlopy na żądanie, by przyjechać do stolicy, pozostali założą czarne koszulki i wyjdą o godz. 12 przed siedziby prokuratur – informuje Nowaczyk.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • OLA(2019-03-05 13:57) Zgłoś naruszenie 84

  Może by się władze naszego kraju zainteresowały wynagrodzeniami wewnątrz tych instytucji które strajkują. Co innego by się z tego wyłoniło. Strajkują ci co mało lub bardzo mało zarabiają. A inni mają kokosy,, żyjąc jak pączki w maśle. Dotyczy to wszystkich grup społecznych, nauczycieli urzędników państwowych, szkolnictwa wyższego, całej budżetówki. Kto rozdziela pieniądze wewnątrz tych instytucji to ma. Pan Broniarz najbiedniejszy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zbyszek(2019-03-05 14:52) Zgłoś naruszenie 72

  nauczyciele dolaczcie bo w kupie sila a tak was w bambuko zapakuja i to znowu

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-03-05 10:13) Zgłoś naruszenie 412

  Sądy --chyba dla małych....:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ale pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszal do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „Oon nic nie umiał to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS-dla tego który to powiedział i zrobił nie ma...

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-03-05 10:17) Zgłoś naruszenie 313

  Sprawiedliwość ,Ministerstwo --to jeszcze istnieje? ...Jako stały i zawzięty wyborca, emeryt a zarazem ,radny z PO, chciałem Panu oficjalnie podziękować za to ,że jak nie jesteśmy przy władzy to wy nam i naszym dzieciom ładujecie forsę. Lecz gdy już jesteśmy przy władzy to i tak sami siebie finansujemy, Jak by nie było to my zawsze górą a na Was to już tylko frajerzy i jak wytrzeźwieją , pijaczkowie będą głosować. Głosy jeszcze macie lecz zaufanie u robotników tracicie ,,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą---To jest jakaś paranoja. --40 lat i więcej czystej pracy --Mężczyźni zatrudnieni w latach 80/90 a nawet w dekadzie 2000, w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy których Ustawą POmostową okradł wstecznie Tusk z grupą jego POmazańców, z wieku emerytalnego (60) ,zatrudnieni wówczas od 15 r życia bez ferii ,wakacji ,często w soboty i święta jak to za komuny bywało bez dni zamiennie wolnych na wszystkich zmianach , nie mogą dostać się na zasłużoną emeryturę a w pracy też są zagrożeni albo ją już straciliOkradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy (PiS 50 lat) nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych . ...To już nie jest śmieszne:....Polska obecnie jest jak „wspaniałomyślny” pracodawca który tłumaczy swoim pracownikom iz rozdał wszystkie pieniądze na bogatych rodziców dla Ich dzieci aby te dziadki wspomóc, lub na dziadki Pana Włodka z pod budki z piwem ale nie ma juz na wcześniejszy wiek emerytalny dla od dzieciństwa długoletnio spracowanych robotników

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hmm(2019-03-05 11:07) Zgłoś naruszenie 31

  aaa-nie pale nie dostaje za frajer 500+ więc na nie nie mam.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asdf(2019-03-05 15:56) Zgłoś naruszenie 30

  Za te pieniądze, które ma odłożone i za te które dostaje- wielu na taki sądny dzień by się zgodziło. Ochronę od plebsu ma dobrą i za nią nie płaci. W opowiadaniu bajek dobry - no po prostu trochę rozrywki mu plebs dostarczy.

  Odpowiedz
 • Ha ha(2019-03-05 17:29) Zgłoś naruszenie 210

  Jaka praca taka płaca.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Olkusz protekcja nepotyzm(2019-03-05 18:29) Zgłoś naruszenie 113

  Najpierw zróbcie porządek w wymiarze sprawiedliwości, a dopiero potem domagajcie się podwyzek. Podam taki przykład: w Olkuszu radcą prawnym jest syn sędzi (była prezes SR w Olkuszu), który na studiach na UJ nie był w stanie zdać ani jednej (!) procedury czy KSH. Już wtedy mówil, że matka mu wszystko załatwi. Ot, nadzwyczajna kasta ludzi...

  Odpowiedz
 • jak tak można(2019-03-05 20:01) Zgłoś naruszenie 10

  sanepidy dołączcie, bo minister zdrowia równo wasz skłócił, części pracownikom dał ok. 300 zł miesięcznie, część dostała ok. 25 zł a część tj. administracja nic nie dostała bo dla ministra w administracji w sanepidach to nie ludzie pracują. Tak skłócić pracowników w jednym zakładzie to tylko osoby chore psychicznie potrafią.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • alamaasa(2019-03-05 22:35) Zgłoś naruszenie 011

  W sądach i prokuraturach są bardzo dobre wynagrodzenia. Tylko nieliczne osoby zarabiają najniższą krajową. Pracownicy tych instytucji są zamknięci zawodowo , nie zdają sobie sprawy, że zarabiają więcej niż inni pracownicy w administracji. Ale tym się nikt nie zajmuje. Należałoby dokładnie sprawdzić jak to wygląda w środku. Bo krzyczeć mało ,mało to każdy potrafi.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane