statystyki

Trybunalska tarcza dla prezesa banku centralnego

autor: Patryk Słowik27.02.2019, 17:00
Państwo członkowskie UE nie może pozbyć się prezesa banku centralnego bez udowodnienia mu poważnych uchybień – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w łotewskiej sprawie.

Państwo członkowskie UE nie może pozbyć się prezesa banku centralnego bez udowodnienia mu poważnych uchybień – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w łotewskiej sprawie.źródło: ShutterStock

Państwo członkowskie UE nie może pozbyć się prezesa banku centralnego bez udowodnienia mu poważnych uchybień – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w łotewskiej sprawie.

19 lutego 2018 r. łotewski urząd antykorupcyjny zastosował wobec prezesa banku centralnego zakaz wykonywania przezeń obowiązków prezesa banku centralnego, nakaz złożenia poręczenia majątkowego oraz zakaz opuszczania kraju bez zezwolenia. Środki nałożono w związku z prowadzonym przeciwko niemu dochodzeniem. Zarzucono mu korupcję i płatną protekcję.

Menedżer oraz Europejski Bank Centralny wniosły od decyzji skargi, które rozpatruje TSUE. Unijny prawodawca zdecydował się na taki model, by zapewnić niezależność prezesów krajowych banków centralnych od władzy politycznej. W wydanym wczoraj orzeczeniu trybunał wskazał, że podczas prowadzonego przed nim postępowania Łotwa nie uprawdopodobniła zarzutów korupcji, które legły u podstaw praktycznego zwolnienia mężczyzny z wykonywanej przez niego funkcji. Służby prasowe trybunału poinformowały nas, że na rozprawie prezes TS UE zwrócił się do przedstawicieli Łotwy o niezwłoczne podanie do wiadomości trybunału dokumentów uzasadniających przyjęcie spornej decyzji. W doręczonej sędziom dokumentacji nie znalazły się jednak dokumenty pozwalające na wyciągnięcie wniosków co do zasadności podniesionych przeciwko prezesowi banku oskarżeń.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane